PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 10.06.2020

Ekstraklasa: Wisła Kraków - Raków Częstochowa. Rollercoaster pod Wawelem

W meczu 29. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Wisła Kraków pokonała u siebie Raków Częstochowa 3:2 (1:0). Zwycięskiego gola w końcówce meczu strzelił Vukan Savicević.
  • Andrzej Strejlau mówi o Studio S-13 (Program 1 Polskiego Radia)
  • Lesław Ćmikiewicz mówi o Studio S-13 (Program 1 Polskiego Radia)

Mecze Ekstraklasy w Studio S-13 - kolejna legendarna audycja będzie miała miejsce w środę 10 czerwca o godzinie 20.30.

Ekstraklasa: Lech - Pogoń. Poznańska "lokomotywa" efektownie wjechała na podium. Moder wykorzystał szansę

Raków Częstochowa od początku meczu w Krakowie grał ofensywnie, starając się jak najszybciej zdobyć bramkę. Goście przeważali, ale w 10. Minucie po jednej z akcji gospodarzy ręką w polu karnym zagrywał Kamil Piątkowski. Po analizie VAR sędzia Mariusz Złotek podyktował rzut karny. Jedenastkę na gola zamienił kapitan "Białej Gwiazdy" Jakub Błaszczykowski, który pewnym uderzeniem przy słupku pokonał Jakuba Szumskiego.

W kolejnej części meczu to podopieczni trenera Marka Papszuna zdecydowanie częściej przebywali przy piłce, podchodząc pod pole karne krakowskiej drużyny. Jednak w grze defensywnej skutecznie spisywali się piłkarze Artura Skowronka. Mimo przewagi częstochowian do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Druga odsłona spotkania była zdecydowanie bardziej wyrównana. Kilka minut po wznowieniu gry zespół Rakowa przebił krakowski mur defensywy i doprowadził do wyrównania. Gola strzelił Petr Schwarz, który nie dał szans Michałowi Buchalikowi.

W krótkim odstępie czasowym Felicio Brown Forbes został sfaulowany przez Lukasa Klemenza w polu karnym Wisły. Sędzia bez wahania wskazał na jedenasty metr. Drugiego gola dla częstochowian strzelił sam poszkodowany.

Na odpowiedź Wiślaków nie trzeba było długo czekać. W 78. minucie piłkarze Artura Skowronka doprowadzili do wyrównania po stałym fragmencie gry. Strzałem głową golkipera przyjezdnych pokonał Rafał Janicki. Gospodarze poszli za ciosem i rzucili się na zespół Rakowa. Po dobrej akcji w ostatnich sekundach meczu zwycięskiego gola strzelił Vukan Savicević. Ostatecznie Wisła zdobyła ważny komplet punktów w rywalizacji w dolnej części tabeli.

Po wygranej Wisła Kraków zajmuje 13. miejsce w tabeli Ekstraklasy z dorobkiem 34 pkt. Dwie pozycję wyżej zajmują piłkarze Rakowa Częstochowa, którzy mają cztery punkty przewagi nad "Białą Gwiazdą".

W ostatniej kolejce fazy zasadniczej Wisła zagra na wyjeździe z Arką Gdynia, z kolei Raków podejmie u siebie KGHM Zagłębie Lubin. 30. seria gier Ekstraklasy odbędzie się w niedzielę 14 czerwca. Wszystkie mecze zaplanowano na godzinę 18.00.

29. kolejka Ekstraklasy:

Wisła Kraków - Raków Częstochowa 3:2 (1:0)

Bramki: J. Błaszczykowski - 10 (rzut karny), P. Schwarz - 59, Brown Forbes - 68 (rzut karny), R. Janicki - 78, V. Savicević - 89

Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)

Wisła: Michał Buchalik - Łukasz Burliga (64. David Niepsuj), Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Hebert - Jakub Błaszczykowski, Vullnet Basha (69. Nikola Kuveljic), Gieorgij Żukow, Vukan Savicevic (90+1. Maciej Sadlok), Mateusz Hołownia - Rafał Boguski

Raków: Jakub Szumski - Kamil Piątkowski, Tomas Petrasek, Jarosław Jach - Fran Tudor, Igor Sapała (89. Marko Poletanovic), Petr Schwarz, David Tijanic, Daniel Bartl (77. Kamil Kościelny) - Felicio Brown Forbes, Sebastian Musiolik

Gra Ekstraklasa, Studio S-13 wraca. "Ta formuła to wzorzec sportowego radia"