PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 14.06.2020

Ekstraklasa: koniec rundy zasadniczej. Sensacja w Zabrzu, przewaga Legii topnieje

W niedzielę rozegrano wszystkie osiem spotkań 30. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Na koniec rundy zasadniczej liderem rozgrywek jest Legia Warszawa, która w hicie przegrała w Zabrzu z Górnikiem 0:2. Przewaga stołecznej drużyny nad drugim Piastem Gliwice stopniała do siedmiu punktów.
  • 30. kolejka Ekstraklasy w Studio S-13 część 1. (PR1)
  • 30. kolejka Ekstraklasy w Studio S-13 część 2. (PR1)
Gra Ekstraklasa, Studio S-13 wraca. "Ta formuła to wzorzec sportowego radia"

>>> TABELA EKSTRAKLASY

W najciekawiej zapowiadającym się meczu ostatniej kolejki rundy zasadniczej Ekstraklasy Legia przegrała w Zabrzu z Górnikiem. Pierwszą bramkę zdobyli podopieczni trenera Marcina Brosza. Zza pola karnego uderzył Jesus Jimenez, ale fatalny błąd popełnił Radosław Majecki, który wypuścił futbolówkę z rąk.

W drugiej połowie drugą bramkę dla zabrzan zdobył Igor Angulo, który uderzeniem głową przelobował golkipera "Wojskowych". Po porażce warszawian przewaga stołecznej drużyny nad wiceliderem Piastem zmalała do siedmiu punktów.

Drugi w tabeli obrońca tytułu Piast Gliwice bardzo dobrze poradził sobie w Białymstoku z tamtejszą Jagiellonią. Mistrz Polski objął prowadzenie w 24. minucie, kiedy jedenastkę wykorzystał Piotr Parzyszek. W polu karnym "Jagi" faulowany przez Zorana Arsenicia był Martin Konczkowski. W drugiej połowie wynik meczu ustalił z rzutu karnego Tom Hateley, podwyższając na 2:0.

Walcząca o utrzymanie w Ekstraklasie Arka Gdynia bezbramkowo zremisowała w Trójmieście z Wisłą Kraków.

Cracovia nadal pozostaje w kryzysie. Podopieczni Michała Probierza zremisowali u siebie z Wisłą Płock. Wyrównującego gola dla krakowskiej drużyny zdobył Pelle van Amersfoort pod koniec regulaminowego czasu gry.

Lech Poznań wywiózł komplet punktów z Kielc, gdzie pokonał Koronę Kielce. Trzy gole do "Kolejorza" strzelił niezawodny Christian Gytkjaer. Jedną z bramek Duńczyk zdobył z rzutu karnego. Podopieczni Dariusza Żurawia pewnie uporali się z drużyną trenera Macieja Bartoszka.

Pogoń Szczecin zremisowała u siebie z Lechią Gdańsk. "Portowcy" wyszli na prowadzenie już w piątej minucie po golu Santeri Hostikki. Gospodarze cieszyli się z przewagi tylko kilkanaście minut, kiedy Maciej Gajos zmusił do kapitulacji Dante Stipice. Do końca meczu żadna z drużyn nie strzeliła więcej goli.

Finał sezonu zasadniczego Ekstraklasy w Studio S-13 - transmisja w radiowej Jedynce [TYLKO U NAS]

Na stadionie w Bełchatowie Raków Częstochowa pokonał zespół KGHM Zagłębie Lubin. Po pierwszej połowie żadna z drużyn nie była w stanie trafić do siatki rywala. W drugiej odsłonie podopieczni Marka Papszuna szybko zdobyli bramkę z sprawą Tomasa Petraska, który strzałem głową nie dał szans Dominikowi Hładunowi.

Do wyrównania doprowadził Bartosz Białek, jednak szczęście "Miedziowych" nie trwało długo. Zwycięską bramkę dla częstochowian zdobył Felicio Brown Forbes w 73. minucie.

We Wrocławiu Śląsk nie miał większych problemów z czerwoną latarnią Ekstraklasy ŁKS-em Łódź. Już po 20 minutach gospodarze prowadzili dwoma bramkami, po trafieniach Filipa Markovicia i Dino Stigleca. W pierwszej połowie meczu Arkadiusza Malarza pokonał jeszcze Przemysław Płacheta podwyższając wynik na 3:0 dla wrocławian.

Druga odsłona meczu we Wrocławiu nie uległa zmianie. Ostateczny wynik ustalił na kwadrans przed końcem spotkania Erix Expostio.

Zakończenie sezonu Ekstraklasy zaplanowane jest na 19 lipca. Po 30. serii spotkań, 16 drużyn zostanie podzielonych na dwie grupy - mistrzowską i spadkową. Ze względu na zachowanie zasad szczególnej ostrożności, mecze do końca fazy zasadniczej rozgrywane były bez udziału publiczności. Jednak, jak zapowiadają organizatorzy, już po 17 czerwca, stadiony ponownie otworzą się dla kibiców. Mimo iż Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), ze względu na wyjątkową sytuację tymczasowo zgodziła się na możliwość zmiany aż pięciu piłkarzy podczas jednego spotkania, w polskiej lidze nadal obowiązują tradycyjne przepisy.​

W Y N I K I  30. K O L E J K I  E K S T R A K L A S Y:

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 2:0 (1:0)

Bramki: J. Jimenez - 29, I. Angulo - 60

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

Górnik: Martin Chudy - Stavros Vassilantonopoulos, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza - Erik Jirka (84. David Kopacz), Roman Prochazka, Daniel Ściślak (46. Georgios Giakoumakis), Alasana Manneh, Jesus Jimenez (84. Adam Ryczkowski) - Igor Angulo

Legia: Radosław Majecki - Marko Vesovic, Mateusz Wieteska, Igor Lewczuk (76. Andre Martins), Michał Karbownik - Paweł Wszołek, Domagoj Antolic, Luquinhas (59. Jose Kante), Walerian Gwilia, Mateusz Cholewiak - Tomas Pekhart (67. Vamara Sanogo)

---

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Bramki: P. Parzyszek - 24 (rzut karny), T. Hateley - 85 (rzut karny)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Jagiellonia: Damian Węglarz - Andrej Kadlec, Ivan Runje, Bogdan Tiru, Zoran Arsenic - Maciej Makuszewski (87. Martin Kostal), Ariel Borysiuk, Taras Romanczuk, Jesus Imaz (79. Karol Struski), Bartosz Bida - Jakov Puljic (79. Tomas Prikryl)

Piast: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Jakub Czerwiński, Uros Korun, Mikkel Kirkeskov - Tom Hateley, Patryk Sokołowski, Sebastian Milewski (86. Tiago Alves), Kristopher Vida, Piotr Parzyszek (79. Dominik Steczyk) - Patryk Tuszyński (61. Tomasz Jodłowiec)

---

Arka Gdynia - Wisła Kraków 0:0 (0:0)

Bramki:

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Arka: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Luka Maric, Adam Danch, Adam Marciniak - Maciej Jankowski (71. Kamil Antonik), Adam Deja (81. Frederik Helstrup), Michał Kopczyński (67. Oskar Zawada), Michał Nalepa, Mateusz Młyński - Dawit Szirtładze

Wisła: Michał Buchalik - Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Hebert , Mateusz Hołownia - Jakub Błaszczykowski, Nikola Kuveljic, Gieorgij Żukow (78. Chuca), Rafał Boguski (62. Alon Turgeman), Vukan Savicevic - Lubomir Tupta (71. Maciej Sadlok)

---

Cracovia - Wisła Płock 1:1 (0:0)

Bramki: M. Szwoch - 71. P. van Amersfoort - 83

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom)

Cracovia: Michal Peskovic - Cornel Rapa, David Jablonsky, Ołeksij Dytiatjew, Kamil Pestka - Thiago (69. Ivan Fiolic), Milan Dimun, Florian Loshaj (67. Mateusz Wdowiak), Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca (76. Sebastian Strózik) - Rafael Lopes

Wisła: Krzysztof Kamiński - Damian Michalski, Michał Marcjanik, Alan Uryga, Angel Garcia Cabezali - Giorgi Merebaszwili (84. Mikołaj Kwietniewski), Damian Rasak, Mateusz Szwoch, Dominik Furman, Piotr Tomasik - Cillian Sheridan (46. Karol Angielski)

---

Korona Kielce - Lech Poznań 0:3 (0:0)

Bramki: Ch. Gytkjaer - 48, 65 (rzut karny), 68

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)

Korona: Marek Kozioł - Mateusz Spychała (71. Michal Papadopulos), Adnan Kovacevic, Themistoklis Tzimopoulos, Grzegorz Szymusik - Andres Lioi (65. Michael Gardawski), Jakub Żubrowski (88. Iwo Kaczmarski), Ognjen Gnjatic, Petteri Forsell, Matej Pucko - Jacek Kiełb

Lech: Mickey van der Hart - Bohdan Butko, Lubomir Satka, Thomas Rogne (77. Dorde Crnomarkovic), Tymoteusz Puchacz - Jakub Kamiński (69. Michał Skóraś), Jakub Moder, Dani Ramirez, Pedro Tiba (78. Juliusz Letniowski), Kamil Jóźwiak - Christian Gytkjaer

Ekstraklasa: Górnik - Legia. Zabrzanie wypunktowali lidera

---

Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 1:1 (1:1)

Bramki: S. Hostikka - 5, M. Gajos - 30

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Kostas Triantafyllopoulos, Hubert Matynia - Santeri Hostikka, Maciej Żurawski (72. Tomas Podstawski), Damian Dąbrowski, Kamil Drygas (70. Hubert Turski), David Stec - Paweł Cibicki (65. Sebastian Kowalczyk)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Mario Maloca, Michał I Nalepa, Rafał Pietrzak - Jaroslav Mihalik (60. Conrado), Kristers Tobers, Jarosław Kubicki, Maciej Gajos, Kenny Saief (84. Flavio Paixao) - Łukasz Zwoliński (73. Ze Gomes)

---

Raków Częstochowa - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (0:0)

Bramki: T. Petrasek - 47, B. Białek - 60, Brown Forbes - 73

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Raków: Jakub Szumski - Kamil Piątkowski, Tomas Petrasek, Kamil Kościelny, Jarosław Jach (67. Patryk Kun) - Fran Tudor, Igor Sapała, Petr Schwarz, David Tijanic (87. Przemysław Oziębała) - Felicio Brown Forbes (80. Piotr Malinowski), Sebastian Musiolik

KGHM: Dominik Hładun - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balic - Sasa Zivec, Jewgienij Baszkirow, Filip Starzyński (62. Łukasz Poręba), Dejan Drazic (84. Rok Sirk), Damjan Bohar (84. Patryk Szysz) - Bartosz Białek

---

Śląsk Wrocław - ŁKS Łódź 4:0 (3:0)

Bramki: F. Marković - 4, D. Stiglec - 17, P. Płacheta - 23, E. Exposito - 74

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)

Śląsk: Matus Putnocky - Lubambo Musonda, Israel Puerto, Mark Tamas, Dino Stiglec - Filip Markovic (76. Piotr Samiec-Talar), Jakub Łabojko, Krzysztof Mączyński, Robert Pich (70. Michał Chrapek), Przemysław Płacheta - Erik Exposito (78. Sebastian Bergier)

ŁKS: Arkadiusz Malarz - Jan Grzesik (46. Samu Corral), Maciej Dąbrowski, Jan Sobociński, Adrian Klimczak - Pirulo, Maciej Wolski, Łukasz Piątek, Michał Trąbka, Adam Ratajczyk (86. Przemysław Sajdak) - Łukasz Sekulski (46. Jakub Wróbel)

T A B E L A (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 30 5 6 19 26-53 21 -27
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze