Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 11.08.2015

Rok po zamieszkach w Ferguson

Mieszkańcy Ferguson uczcili pamięć czarnoskórego nastolatka zastrzelonego w ubiegłym roku przez białego policjanta. Śmierć Michaela Browna została odebrana jako zabójstwo na tle rasowym, co wywołało w mieście zamieszki. O tym, jak Stany Zjednoczone radzą sobie z problemami rasowymi, w Polskim Radiu 24 mówił dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, amerykanista z Wojskowej Akademii Technicznej.
Posłuchaj
  • 11.08.15 Dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: „Problemy na niższych szczeblach, w lokalnych społecznościach, nie zostały dotąd rozwiązane”.

W trakcie ostatnich 12 miesięcy w Stanach Zjednoczonych do niepokojów na tle rasowym dochodziło nie tylko w Ferguson. Podobne zdarzenia miały miejsce m.in. w Baltimore. Jak oceniał dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, w ostatnich kilkudziesięciu latach w Stanach Zjednoczonych wiele zrobiono w kontekście walki z rasizmem, ale problem nadal istnieje.

– Efektem tej walki był m.in. wybór Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wówczas przełamano schemat, w którym osoby czarnoskóre nie były kwalifikowane do pełnienia najważniejszych urzędów. Jednak problemy na niższych szczeblach, w lokalnych społecznościach, nie zostały dotąd rozwiązane – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

W samym Ferguson, podczas uroczystości rocznicowych, także dochodzi do manifestacji, które przeradzają się w zamieszki. Miejscowa ludność nie zgadza się z wymiarem sprawiedliwości, który zwolnił od odpowiedzialności Darena Wiliamsa – policjanta, który na służbie zastrzelił Michaela Browna. Uznano, że funkcjonariusz nie naruszył swoich uprawnień, a działał w obronie własnej.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp

tagi: