Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 07.08.2017

Rada Bezpieczeństwa ONZ nakłada nowe sankcje na Koreę Płn.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że nie mają zamiaru zaprzestać prac nad systemem broni rakietowej i grożą Amerykanom „konsekwencjami”. O polityce sankcji wobec reżimu Kimów mówił w audycji Świat w Południe amerykanista Artur Wróblewski z Uniwersytetu Łazarskiego.
Rada Bezpieczeństwa głosuje nad rezolucją zatwierdzającą nowe sankcje dla Korei PółnocnejRada Bezpieczeństwa głosuje nad rezolucją zatwierdzającą nowe sankcje dla Korei PółnocnejPAP/EPA/JUSTIN LANE

Nowa jednomyślnie przyjęta rezolucja przewiduje ograniczenie dochodów KRLD z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią. Zgodnie z rezolucją przygotowaną przez USA embargo na eksport z Korei Północnej obejmie węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza. Przewiduje ona również zakazy zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach, zakładania nowych i wspierania istniejących spółek joint venture z Koreą Płn. Według Artura Wróblewskiego nowe sankcje nie zmienią polityki Korei Północnej.

- Lider Korei Płn. Kim Dzong Un wydaje się nieprzeniknioną postacią i całkowicie odporną na sankcje. Oprócz sankcji ONZ mamy też sankcje amerykańskie, unijne i japońskie. Pamiętajmy, że KRLD to dyktatura, która jest jednym, wielkim obozem pracy. Kim Dzong Un ma dwie obsesje – program rakietowy i nuklearny. Skromne dochody z handlu zagranicznego, które zostaną po nałożeniu sankcji mogą mu wystarczyć na ich podtrzymywanie – mówił gość Polskiego Radia 24.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi powiedział po spotkaniu w niedzielę w Manili z ministrem spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jongiem Ho, że wezwał go do przestrzegania rezolucji ONZ. 90 proc. dochodów z handlu Korei Płn. pochodzi z wymiany z Chinami. Jak podkreślał amerykanista, Chiny są najważniejszym sąsiadem Korei Płn.

- KRLD to jest tak naprawdę produkt chiński, pokrewny ideologicznie. To dzięki chińskim ochotnikom Północ nie przegrała wojny koreańskiej. Chińczycy popierają rezolucje ONZ, a następnie po cichu je sabotują. Od 1953 roku były już 22 rezolucje ONZ przeciwko Korei Płn. W tym roku reżim północnokoreański przeprowadził 12 testów rakietowych. Kim Dzong Un narzuca wysokie tempo testom balistycznym, ponieważ boi się skończyć tak jak Kaddafi lub Saddam Husajn, którzy zrezygnowali ze swoich programów rakietowych.– powiedział Wróblewski.

Korea Północna przeprowadziła 29 lipca drugą już próbę międzykontynentalnej rakiety ICBM. - Całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu - powiedział nazajutrz przywódca reżimu Kim Dzong Un. Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR

______________________ 

Data emisji: 07.08.2017

Godzina emisji: 12:39