Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 27.09.2017

"Od Finów możemy uczyć się podejścia do obrony terytorialnej"

Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Żołnierz armii fińskiej na międzynarodowych ćwiczeniach wojsk w UstceŻołnierz armii fińskiej na międzynarodowych ćwiczeniach wojsk w Ustce WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jak podkreślał gość PR24, Finowie mogą poszczycić się wieloletnimi doświadczeniami w kontekście budowy obrony terytorialnej. Płk Klisz zauważył, że ze względu na niewielki potencjał demograficzny ten nordycki kraj nie może pozwolić sobie na posiadanie jedynie w pełni zawodowej armii, przez co "zwykli" obywatele mają duże znaczenie w systemie obronności.

– Od Finów możemy się uczyć przede wszystkim podejścia do obronności. Oni nie patrzą na żołnierza tylko jako na tego, który broni ojczyzny. Tam żołnierz jest przede wszystkim obywatelem, który broni swojego kraju – wskazywał szef sztabu dowództwa WOT, oceniając przy tym, że dobre wzorce dotyczące obrony terytorialnej dają też inne państwa północy Europy – Szwecja, Norwegia i Dania – a także kraje bałtyckie.

W środę do Finlandii z wizytą przybył Antoni Macierewicz. Głównymi tematami rozmów ministra obrony narodowej były fińskie doświadczenia związane z obroną terytorialną i współpraca z koncernem Patria, w którym powstał wóz opancerzony znany w polskiej wersji jako Rosomak.

W Polsce Wojska Obrony Terytorialnej są najnowszym, piątym rodzajem wojsk. Do 2019 roku formacja ta ma liczyć około 53 tysięcy żołnierzy-ochotników.

Więcej w całej rozmowie Agnieszki Drążkiewicz

Polskie Radio 24/IAR

__________________

Data emisji: 27.09.17

Godzina emisji: 16:48