Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 28.10.2017

Wicepremier hiszpańskiego rządu odpowiedzialna za katalońską administrację

Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria pokieruje administracją Katalonii. Wczoraj wieczorem w Hiszpanii wszedł w życie 155. artykuł konstytucji zawieszający autonomię regionu. W ponad 20 hiszpańskich miastach odbyły się manifestacje poparcia dla zdymisjonowanego Carlesa Puigdemonta i protesty przeciwko niemu. O dynamicznej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim mówił w magazynie Świat w Powiększeniu Maciej Okraszewski z serwisu dzialzagraniczny.pl.
Soraya Saenz de SantamariaSoraya Saenz de SantamariaPAP/EPA/Fernando Villar

Formalnie obowiązek kierowania Katalonią przejął premier Mariano Rajoy. Zadanie to przekazał jednak swojemu zastępcy - Sorai Saenz de Santamarii. Królewski dekret w tej sprawie został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

– Soraya Saenz de Santamaria będzie odpowiadała za zorganizowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych w Katalonii, które odbędą się 21 grudnia. Jej zadaniem będzie też zaprowadzenie porządku prawnego, na modłę rządu w Madrycie, w tym najgorętszym obecnie regionie Hiszpanii – powiedział Maciej Okraszewski.

Premier Mariano Rajoy zdecydował też, że katalońskimi departamentami pokierują odpowiadające im ministerstwa centralne. Jak uzasadniono, decyzje te mają zagwarantować, że administracja Katalonii będzie pracowała "zgodnie z konstytucją i obowiązującym prawem".

Ponadto został zdymisjonowany komendant główny katalońskiej policji kom. Josep Lluis Trapero. Wcześniej hiszpański rząd informował, że przejmie w Katalonii kontrolę nad policją, systemem informatycznym, mediami i finansami regionu. Według doniesień agencyjnych, w poniedziałek zostanie aresztowany Carles Puigdemont. Odsunięty od władzy przywódca Katalonii najpierw zorganizował nielegalne referendum, a następnie przyjął rezolucję o przekształceniu regionu w niepodległą republikę.

Działania centralnego rządu poparli mieszkańcy Madrytu, którzy wzięli udział w wielotysięcznej manifestacji. Maszerujący tłum domagał się między innymi uwięzienia Carlesa Puigdemonta. Sobotnim wystąpieniem dotychczasowego premiera Katalonii - w którym zapowiedział on budowanie republiki - zajęła się już Prokuratura Generalna.

– Kluczowym dniem dla dalszych wydarzeń będzie poniedziałek. To właśnie tego dnia hiszpański Trybunał Konstytucyjny uzna piątkowe głosowanie katalońskiego parlamentu, w którym jego członkowie zagłosowali za przyjęciem deklaracji niepodległości, za nieważne. Od poniedziałku prokuratura będzie też mogła aresztować Carlesa Puigdemonta, który nie uznaje decyzji o pozbawieniu go urzędu premiera Katalonii – dodał Maciej Okraszewski.

Więcej o napiętej sytuacji w Katalonii i możliwych scenariuszach rozwiązania konfliktu w tym regionie w całej rozmowie z Maciejem Okraszewskim.

Świat w Powiększeniu prowadził Adrian Bąk.

PAP/IAR/Polskie Radio 24/db

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 28.10.17

Godzina emisji: 19:45