Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 05.02.2018

Brexit – konsekwencje dla polskich przewoźników

Polscy przewoźnicy drogowi wykonują 23 proc. spośród wszystkich przewozów realizowanych do i z Wielkiej Brytanii przez przedsiębiorców innych niż brytyjscy, co oznacza ok. miliona przejazdów rocznie. W tym kontekście Brexit stanowi poważne wyzwanie dla dużego sektora polskiej gospodarki. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Adam Burakowski/REPORTER/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 5.02.18 Jan Buczek o konsekwencjach Brexitu dla transportu drogowego.
Czytaj także

Jak podkreślił Jan Buczek, Brexit jest dużą niewiadomą dla polskich przewoźników. - Jeżeli chodzi o transport, jest to dla nas - przewoźników - bardzo wielka niewiadoma i ogromny niepokój. Wiąże się to z tym, że nasze władze milczą, negocjatorzy dyskutują i najczęściej mówi się o prawach tych, którzy już opuścili Polskę i którzy dla niej nie pracują. Tymczasem nie mówi się o gospodarce i o tych, którzy dla Polski pracują, czyli o przewoźnikach, którzy budują budżet w dużym stopniu – mówił Buczek.

Dodał, że "wciąż nie wiadomo w jakiej formule odejdzie Wielka Brytania od wspólnego rynku, czy będzie kontrola paszportowa, czy będzie kontrola celna". - Jeżeli Wielka Brytania dorzuci się do unijnego budżetu, wówczas być może – tak jak inne państwa nieunijne - będzie mogła korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku, ale tego nie wiemy. Wydaje się, że ta decyzja powinna zapaść dużo wcześniej, bo trzeba się jeszcze do tego dostosować – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 5.02.18

Godzina emisji: 13:15