Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 01.01.2015

Fundusze unijne: uzgodnienia z KE na ostatniej prostej

Komisja Europejska przyjęła prawie wszystkie krajowe programy operacyjne ws. wydawania pieniędzy UE na lata 2014-2020 i nieco mniej niż połowę regionalnych. Jeszcze w grudniu lub na początku 2015 r. MIR oczekuje na taką decyzję KE wobec pozostałych programów.
Fundusze unijne: uzgodnienia z KE na ostatniej prostejEuropean Commission

Do tej pory KE zatwierdziła pięć spośród sześciu krajowych programów operacyjnych.
Polska Cyfrowa była pierwszym z polskich planów wydawania unijnych pieniędzy na latach 2014-2020, przyjętym przez Komisję. Cały budżet programu sięga 2,17 mld euro. Z pieniędzy tych będą mogli skorzystać: przedsiębiorcy, w tym szczególnie firmy telekomunikacyjne, administracja publiczna, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, państwowe instytucje kultury oraz samorządy. Do 2020 r. każdy Polak powinien mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług.
Najwięcej pieniędzy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Największym źródłem funduszy dla Polski, przeznaczonym na inwestycje, jest wart 27,4 mld euro, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Będzie on wspierał rozwój infrastruktury transportowej, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną oraz przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia i kulturą.

Komisja Europejska zatwierdziła również Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, z którego ok. 4,7 mld euro trafi m.in. na aktywizację zawodową młodych i dopasowanie programów edukacyjnych do potrzeb rynku. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby reform w zakresie zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia.
Województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie będą mogły skorzystać z przyjętego przez KE Programu Polska Wschodnia. Jest on wart 2 mld euro. Jego najważniejsze cele określone przez rząd to wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw działających w Polsce Wschodniej, a także rozwój połączeń transportowych miast wojewódzkich z otaczającymi je obszarami, w ramach komunikacji miejskiej oraz infrastruktury kolejowej.
Z kolei ponad 700 mln euro z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna trafi m.in. do instytucji zajmujących się obsługą pieniędzy unijnych z nowej perspektywy i na promocję tychże funduszy.
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój czeka na akceptację
Na akceptację KE czeka jeszcze Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Szefowa MIR Maria Wasiak spodziewa się, że Bruksela przyjmie go do końca roku. Jego budżet, czyli ok. 8,6 mld euro, ma być w części wykorzystany m.in. na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe (ok. 3,85 mld euro), a w części na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach (ok. 2,2 mld euro).

/

 

PAP, awi