Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 30.01.2015

Wiceminister Iwona Wendel o pieniądzach unijnych dla firm

Wystąpienie wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwony Wendel na temat możliwości finansowania przedsiębiorczości w latach 2014-2020 i roli innowacji w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw otworzyło konferencję „Poligraficzne Konfrontacje”.
Wiceszefowa MIR Iwona WendelWiceszefowa MIR Iwona WendelMateriały prasowe

- Przedsiębiorcy, obok samorządów, pozostaną największymi beneficjentami funduszy unijnych w nowej perspektywie – zapowiedziała wiceminister.

Jako że znaczna część  środków dostępnych dla firm zostanie przeznaczonych na innowacje i prace badawczo-rozwojowe, wiceszefowa MIiR podkreśliła konieczność wyboru konkretnych obszarów, do których trafią te fundusze. – Zainwestujemy je w dziedziny, które pozwolą Polsce i województwom rozwinąć tkwiący w nich potencjał. Na poziomie krajowym wyznaczono 19 takich obszarów. Poza tym każde z województw wskazało własne – poinformowała.

Te dziedziny to inteligentne specjalizacje. Na poziomie krajowym wskazano je w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r. Zawierają się w 5 działach: zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Ponadto każde województw wyznacza też swoje obszary (w zależności od regionu od 3 do 9), w które chce intensywnie inwestować.

Wiceminister podkreśliła, że definiowanie inteligentnych specjalizacji to proces, który wciąż trwa, a nie pojedyncza decyzja. - W przyszłości mogą pojawić nowe dziedziny, w które będzie warto zainwestować – powiedziała. Zaznaczyła również, że ten nowy sposób myślenia o rozwoju ma sprawić, że w Polsce powstaną przełomowe innowacje. – Mówimy o innowacjach, które będą wynikać z potencjału naszych naukowców i zostaną skomercjalizowane w polskiej gospodarce.

Potrzeba dobrej organizacji systemu informowania o pieniądzach unijnych

Aby tak się stało konieczna jest m.in. dobra organizacja systemu informowania o pieniądzach unijnych. Jedną z części tego systemu są Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich (PIFE). Obecnie działa 71 PIFE. Docelowo, sieć PIFE ma liczyć 77 takich miejsc. Składają się na nią Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Warszawie, główne punkty w stolicach województw i lokalne ośrodki. Dodatkowo, we współpracy z samorządami, istnieje możliwość zorganizowania mobilnego punktu informacyjnego w miejscowościach, w których konsultanci sieci Punktów Informacyjnych nie mają swojej stałej siedziby.

W latach 2014-2020 zakres usług PIFE zwiększy się. Klient punktu uzyska nie tylko poradę dotyczącą możliwości pozyskania dofinansowania na konkretny projekt, ale może też liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku o przyznanie dotacji oraz w pracy z generatorem wniosków, a także wsparcie w rozliczeniu dotacji.

Konferencję „XXX Poligraficzne Konfrontacje”, która odbyła się 29 stycznia 2015 r., zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl , data publikacji: 30.01.2015