Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 13.02.2015

Fundusze z UE: internetowa platforma turystyki zdrowotnej w Świętokrzyskiem

Stworzenie sieci powiązań między przedsiębiorcami działającymi w branży turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej, ma ułatwić powstająca w Świętokrzyskiem internetowa platforma. Powstaje ona z inicjatywy Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.
Fundusze z UE: internetowa platforma turystyki zdrowotnej w Świętokrzyskiem Glow Images/East News

- Chcielibyśmy pod koniec roku powiedzieć, że zainspirowaliśmy współpracę między przedsiębiorcami w tej szerokorozumianej branży turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej. Chcemy, aby to narzędzie pomagało w budowaniu sieci powiązań między przedsiębiorcami, w tym tworzeniu wspólnych ofert - powiedział w piątek kierownik działu rozwoju Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego (RCNT ) w Podzamczu Chęcińskim Jakub Czaplarski.
Współpracę między różnymi podmiotami tej branży np. ośrodkami spa, uzdrowiskami, hotelami, gastronomią ma ułatwić powstająca w Podzamczu platforma internetowa. - W rzeczywistości będzie to prosta strona internetowa, za pomocą której, zalogowani przedsiębiorcy będą mogli budować współpracę - wyjaśnił Czaplarski.
Inteligentne specjalizacje województwa
Turystyka zdrowotna i prozdrowotna jest jedną z tzw. inteligentnych specjalizacji województwa, czyli gałęzią gospodarki zaliczaną w regionie do najbardziej obiecujących i mogącą liczyć na szczególne wsparcie w nowym okresie budżetowym Unii Europejskiej (2014-2020).
Czaplarski przytoczył przykładowy model współpracy, jaka może zostać zainicjowana dzięki platformie. - Najbardziej jaskrawym przykładem jest np. właściciel hotelu, który porozumie się z przedsiębiorcą prowadzącym np. obiekt spa. Potem stworzą oni wspólną ofertę i dadzą np. wspólną zniżkę dla swoich wspólnych klientów - zaznaczył.
Internetowa platforma współpracy jest kolejnym działaniem RCNT w Podzamczu Chęcińskim na rzecz branży turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej. - Do tej pory organizowaliśmy regularne spotkania animacyjne dla przedsiębiorców z tej branży. Ośmiu z nich wysłaliśmy do Londynu na największe targi turystyki medycznej w lipcu ub.r. - powiedział Czaplarski.
Powstałe z funduszy unijnych z inicjatywy samorządu województw RCNT angażuje się w wiele projektów z zakresu zdrowia a także medycyny. To właśnie na jego obszarze powstał pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych, który już przyjmuje bezpłatnie próbki krwi pępowinowej.

PAP, awi

/