Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 19.02.2015

Śląsk to nie tylko kopalnie. Dzięki funduszom unijnym stawia też na turystykę

Województwo śląskie kojarzone z kopalniami to jednak nie tylko przemysł. Takie miejscowości, jak Pszczyna czy Czechowice-Dziedzice, co roku przyciągają tysiące turystów. W rozwoju turystyki w tym regionie pomogły fundusze unijne.
Restauracja Stara Kręgielnia przy Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-DziedzicachRestauracja Stara Kręgielnia przy Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-DziedzicachJustyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
Galeria Posłuchaj
  • O pozyskiwaniu środków unijnych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości: Dominika Zych, dyrektor Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 w dużej mierze stawiał na rozwój turystyki.

Z tego wsparcia skorzystali m.in. właściciele Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach. Pieniądze z Unii Europejskiej pozwoliły na wyposażenie obiektu i restauracji, odbudowanie pensjonatu. To był znaczny zastrzyk pieniędzy.

- Najtrudniejsze jest pozyskiwanie jakichkolwiek środków finansowych, dlatego dotacje unijne bardzo pomagają. Wsparcie otrzymaliśmy na dwa projekty. Była to odbudowa oficyny mieszkalnej wraz z restauracją „Stara Kręgielnia” z wyposażeniem. Było to dofinansowanie w wysokości 750 tys. zł. Drugim projektem było wyposażenie zaplecza gastronomicznego i hotelowego Pałacu Kotulińskich. Był to również projekt na 750 tys. zł – mówi Dominika Zych, dyrektor Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach.

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy

Jak dodaje początek projektu zaczął się od poszukiwania firmy, które pomogłaby w organizacji, napisaniu wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Przedsiębiorcy i osoby fizyczne ze Śląska będą starać się o środki z Programu Operacyjnego województwa na lata 2014-2020. Dominika Zych ma dla nich kilka rad.

- Jeżeli taka osoba w ogóle nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych, polecałabym znalezienie firmy, która zajmie się tym profesjonalnie. Dużo czasu trzeba poświęcić, żeby znaleźć tę właściwą firmę. Radzę ją sprawdzić pod kątem napisania wniosku i skuteczności otrzymywania dotacji unijnych. Warto brać pod uwagę efekty, a nie patrzeć tylko na cenę – radzi Dominika Zych.

Najważniejsze właściwe przygotowanie wniosku

Jak podkreśla dyrektor Pałacu Kotulińskich, w procesie starania się o pozyskanie funduszy unijnych najważniejsze jest napisanie wniosku.

- Powinny się w nim znaleźć wszystkie te czynniki wyposażenia czy jakiś innych środków trwałych, które naprawdę będą firmie potrzebne, więc na tym trzeba skupić największą uwagę i najwięcej czasu temu poświęcić – podkreśla Dominika Zych.

Program Operacyjny dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 został już zatwierdzony przez Komisję Europejską. Śląskie otrzyma ponad 3 mld 476 mln euro. To największy regionalny Program Operacyjny w kraju.

Justyna Golonko, awi

/