Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 06.03.2015

Dopłaty bezpośrednie dla rolników: wnioski od 16 marca

Minister Marek Sawicki poinformował, że 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Agencja, według szefa resoru dysponuje w tym roku kwotą około 3,5 miliarda euro. Dopłaty bezpośrednie dla rolników: wnioski już o d 16 marca.
Przeciętnie dopłata obszarowa wyniesie 213 euro na haPrzeciętnie dopłata obszarowa wyniesie 213 euro na haGlow Images/East News

Prawie 24 miliardy złotych dopłat do 2020 roku. Resort rolnictwa stawia na wsparcie dla właścicieli najmniejszych gospodarstw, młodych gospodarzy oraz dużych producentów rolnych.

Kto otrzymuje wsparcie

Minister Sawicki stawia na finansowanie małych i średnich gospodarstw rodzinnych, dodatkowe wsparcie dla młodych rolników i gospodarstw produkcyjnych.

Wnioski po 9 czerwca nie będą rozpatrywane

Obecny na konferencji prezes ARiMR Andrzej Gross przypomniał, że Agencja będzie przyjmowała - jak co roku - wnioski do 15 maja, a wnioski dostarczone po 9 czerwca nie będą rozpatrywane - podkreślił prezes ARiMR. Rolnik może składać wnioski do 9 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia (po 15 maja) dopłaty pomniejszane są o 1 proc.

Potrzebnuy jeden formularz

Na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o: płatności bezpośrednie, dopłaty z PROW 2007-2013 (zobowiązania z poprzednich lat) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz o pomoc na zalesianie - wyliczał szef Agencji.

Źr.TVP/x-news

Jak mówił, dopłaty bezpośrednie mają przede wszystkim wspierać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, które mają szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków, jak również pomagać w produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nowy system dopłat bezpośrednich ma także wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego.

Aktywny rolnik otrzyma 500 euro do hektara

Gross zaznaczył, że każdemu rolnikowi przysługuje dopłata podstawowa w oraz za tzw. zazielenienie w wysokości 180 euro na hektar. Średnia płatność wyniesie ok. 240 euro na ha. Ale tzw. aktywny rolnik może uzyskać nawet 500 euro dopłat na hektar.

Aby otrzymać dopłatę za zazielenienie trzeba spełnić wymóg dywersyfikacji (zróżnicowania) upraw. Obowiązuje ona od 10 hektarów gruntów rolnych. Natomiast obowiązek utrzymywania obszarów proekologicznych dotyczy gospodarstw powyżej 15 gruntów ornych. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie spełniają wymóg zazielenienia - wyjaśnił Gross.

To nie koniec dopłat, na jakie mogą liczyć gospodarze. Będzie też wsparcie dla małych i średnich gospodarstw (od 3,1 do 30 hektarów) oraz dopłaty do gospodarstw produkcyjnych (krowy, owce, kozy, rośliny wysokobiałkowe, chmiel, ziemniaki skrobiowe, buraki cukrowe, pomidory, owoce miękkie, len czy konopie włókniste).

PAP, IAR, jk

/