Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 13.03.2015

PO Infrastruktura i Środowisko: podpisano umowę dotyczącą projektów środowiskowych

Ministerstwo Środowiska i Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) podpisały w piątek umowę dotyczącą realizacji części Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) na lata 2014-2020.
CKPŚ będzie realizował projekty w obszarze ochrony przyrody; głównie będą to działania związane z zabezpieczeniem zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz rozwojem zielonej infrastrukturyCKPŚ będzie realizował projekty w obszarze ochrony przyrody; głównie będą to działania związane z zabezpieczeniem zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz rozwojem zielonej infrastrukturyPixabay

CKPŚ będzie realizował projekty w obszarze ochrony przyrody; głównie będą to działania związane z zabezpieczeniem zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz rozwojem zielonej infrastruktury.
Jak informuje w swym komunikacie resort środowiska, do zadań Centrum związanych z realizacją PO IiŚ należeć będzie w szczególności prowadzenie naborów projektów oraz dokonywanie ich oceny, zawieranie umów o dofinansowanie i monitorowanie ich realizacji, przekazywanie środków finansowych na rzecz beneficjentów, kontrolowanie i rozliczanie przedsięwzięć korzystających ze wsparcia finansowego oraz prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych.
Umowę podpisali wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk oraz dyrektor CKPŚ Piotr Adamski.
Ministerstwo Środowiska w obszarze wdrażania PO IiŚ na lata 2014-2020 pełni rolę instytucji pośredniczącej. Odpowiada za prawidłową realizację części środowiskowej programu, m.in. poprzez określanie kluczowych zasad jego wdrażania, koordynację i nadzór nad działaniami NFOŚiGW oraz CKPŚ.
W połowie lutego podobne porozumienie MŚ zawarło z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW ma wykonywać zadania związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatu.
Komisja Europejska zatwierdziła PO IiŚ na lata 2014-2020 w grudniu 2014 r. To, jak tłumaczyła wtedy szefowa MIR Maria Wasiak,  największe źródło funduszy dla Polski na inwestycje w infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną. Łącznie na jego realizację przeznaczono przeszło 27 mld euro, w tym na sektor środowiska ok. 3,5 mld euro.

PAP, jk

/