Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 21.03.2015

MIR: w środę kryteria wyboru projektów z programu "Infrastruktura i Środowisko"

Kryteria wyboru projektów dot. głównie inwestycji energetycznych i transportowych, które będą mogły liczyć na dofinansowanie UE z programu "Infrastruktura i Środowisko, będą gotowe w środę. To największy krajowy program ws. wydawania pieniędzy UE na lata 2014-2020.
MIR: w środę kryteria wyboru projektów z programu Infrastruktura i ŚrodowiskoPixabay

Na środę zaplanowano pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego program "Infrastruktura i Środowisko" - poinformował PAP rzecznik MIR Piotr Popa.

Jak dodał, wówczas zostaną przyjęte kryteria wyboru projektów dotyczące przede wszystkim inwestycji energetycznych i transportowych, a także rozwiązania, na podstawie których będą wybierane projekty do dofinansowania UE z programu "Infrastruktura i Środowisko". 
Program "Infrastruktura i Środowisko" to największe źródło funduszy UE dla Polski, przeznaczone na inwestycje w latach 2014-2020, o wartości 27,4 mld euro. Będzie on wspierał rozwój infrastruktury transportowej, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną oraz przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia i kulturą. Komisja Europejska zatwierdziła go w połowie grudnia 2014 r.

Cel to redukcja emisji
Po unijne wsparcie będą mogły sięgnąć samorządy i przedsiębiorcy, głównie duże firmy. 
W programie operacyjnym "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020 większy niż dotąd nacisk będzie położony m.in. na redukcję emisji. 
Z informacji MIR wynika, że 1 mld 828,4 mln euro trafi na projekty związane z niskoemisyjną gospodarką. Wsparcie dla przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu wyniesie ponad 3,5 mld euro. 
Na rozwój infrastruktury drogowej, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, lotniczego, transport intermodalny, morski i śródlądowy przeznaczono ponad 9,5 mld euro. Dofinansowanie UE inwestycji w infrastrukturę drogową miast sięgnie ponad 2,9 mld euro. 
Projekty kolejowe będą mogły liczyć na ok. 5 mld euro, a przedsięwzięcia związane z rozwojem niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach na ponad 2,3 mld euro. 
Na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa energetycznego trafi 1 mld euro, a na projekty dotyczące ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego 467,3 mln euro.

PAP, abo