Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 30.03.2015

Ponad 32 mld euro na infrastrukturę w Programach Operacyjnych na lata 2014-2020

Chociaż nowa perspektywa oznacza większą koncentrację funduszy unijnych na wsparciu innowacyjności gospodarki i konkurencyjności firm, nadal duże środki będą dostępne na infrastrukturę, m.in. drogi, koleje, inwestycje w energetykę czy sieci szerokopasmowe - mówiła o tym wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas Spotkania Liderów 2015.

Wiceminister poinformowała, że na przedsięwzięcia infrastrukturalne przeznaczono ponad 32 mld euro w szesnastu programach regionalnych oraz w programach krajowych, z wyjątkiem Programu Wiedza Edukacja Rozwój, który w całości finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Najwięcej środków na infrastrukturę przewidzieliśmy, podobnie jak w poprzedniej perspektywie, w Programie Infrastruktura i Środowisko.

Największy Program w Europie

Program Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) to największy w Europie program z udziałem środków polityki spójności. Jego wartość to ponad prawie 32,3 mld euro (27,41 mld euro z UE i 4,85 mld euro ze środków krajowych).

Program na lata 2014-2020 będzie w znacznym stopniu kontynuacją działań, które znamy z jego poprzedniej edycji w perspektywie 2007-2013, ale na znaczeniu zyskają m.in. energetyka czy działania na rzecz niskoemisyjnej gospodarki - podkreśliła wiceminister Wendel.

Z funduszy POIiŚ sfinansowane zostaną przede wszystkim modernizacja i budowa dróg krajowych w sieci TEN-T, drogi dla miast, tj. obwodnice i trasy wylotowe, ekologiczny transport publiczny, projekty z zakresu energetyki (np. infrastruktura przesyłania, magazynowania i dystrybucji gazu ziemnego, elektrownie wodne, wiatrowe), gospodarki odpadami i wodnej, ochrony środowiska, ratownictwa medycznego (nowe oddziały ratunkowe w szpitalach, lotniska i lądowiska lotniczego pogotowia ratunkowego) oraz kultury.

Źródła wsparcia dla polskiej infrastruktury

Działania infrastrukturalne będą wspierane również z Programu Polska Wschodnia (POPW), skierowanego do 5 województw - lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Inwestycje w infrastrukturę, które mogą liczyć na dofinansowanie z POPW to budowa dróg w stolicach tych regionów, projekty kolejowe oraz dotyczące transportu publicznego.

Nasz kraj pozostanie także największym placem budowy w Europie, jeśli chodzi o infrastrukturę szerokopasmowego internetu - powiedziała wiceminister Wendel. Ponad 1 mld euro z Programu Polska Cyfrowa (POPC) trafi na upowszechnienie dostępu do szybkich łącz internetowych, co w praktyce oznacza finansowanie budowy sieci dostępowych.

Założyliśmy, że dzięki unijnemu wsparciu wszyscy mieszkańcy Polski będą mieć w 2020 r. dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 mb/s, a połowa – co najmniej 100 mb/s - zapowiedziała wiceminister.

Komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacje

Fundusze z Programu Inteligentny Rozwój zostaną zainwestowane przede wszystkim w komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R) i innowacje, ale na wsparcie mogą liczyć dwa typy projektów infrastrukturalnych. Chodzi o infrastrukturę badawczą sektora nauki, którą uwzględniono w Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej, oraz centra B+R w przedsiębiorstwach.

Wsparcie z programów regionalnych, którymi będą zarządzać władze województw, dotyczyć będzie wszystkich obszarów, w które można zainwestować środki unijne na lata 2014-2020. W związku z tym wiele projektów infrastrukturalnych na skalę regionalną lub lokalną otrzyma fundusze właśnie z tego źródła. Projekty te mają być komplementarne w stosunku do przedsięwzięć finansowanych z poziomu krajowego.

Spotkanie Liderów 2015 odbyło się 26 marca 2015 r. w Warszawie. Na spotkanie składały się dwa wydarzenia -  II edycja Konferencji Forum Inwestycji Infrastrukturalnych oraz VI edycja Konferencji Sieci Szerokopasmowe.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl, data publikacji: 27.03.2015

/