Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 08.04.2015

Miliony euro z UE na innowacyjność

Program „Inteligentny rozwój” z nowej perspektywy Unii Europejskiej 2014-2020 ma wspierać innowacyjność polskich firm.
Miliony euro z UE na innowacyjnośćPixabay
Posłuchaj
  • O funduszach z UE dla polskich firm w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówiła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Radiowej Jedynki)

Każdego dnia w Polsce rejestruje się ponad 800 nowych firm. GUS szacuje liczbę polskich przedsiębiorstw na 3,5 mln.

Na wolnym rynku firmy muszą sobie radzić same, ale wsparcie w niektórych obszarach bardzo im pomaga, choćby w ekspansji zagranicznej. Na promocyjną, organizacyjną, czasem i finansową pomoc mogą liczyć ze strony Polskiej Agencji Rozwoje Przedsiębiorczości (PARP). Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak mówi że największe szanse mają przedsiębiorstwa innowacyjne.

Pomoc w ekspansji zagranicznej

Jest wiele firm, które korzystało z naszej pomocy zapewnia prezes PARP. – Duże firmy, znane marki skorzystały z narzędzi, które Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferowała w poprzednich latach. Przykładem jest program, z którego finansowaliśmy wdrożenie innowacyjnego produktu, czy usługi. W dalszej kolejności z instrumentu "Paszport do eksportu" w ramach, którego firma mogła innowacyjnym produktem czy usługą wyjść na rynek zagraniczny – wyjaśnia rozmówczyni.

Pomoc dla start-upów

Bardzo ciekawe są firmy, które rozpoczynały działalność, czyli tzw. start-upy. - Takie wsparcie otrzymała na przykład firm Audioteka, która później z programu "Paszportu do eksportu" rozwinęła swoją dzielność na zagranicznych, nie tylko europejskich rynkach – mówi ekspertka.

Do 2020 roku jest dużo pieniędzy na innowacyjność

Program "Inteligentny rozwój", który będzie realizowany z tej perspektywie Unii Europejskiej 2014-2020 ma głównie poprawić konkurencyjności polskiej gospodarki.

Innowacja, badania i rozwój kojarzone jest z dużymi pieniędzmi, Są oczywiście branże, w których badania muszą trwać wiele lat i innowacje są bardzo drogie. Przykładem takiej branży jest farmacja. - Są również branże, gdzie bardzo często liczy się pomysł. Mamy przykłady wielu firm mikro i małych, które wdrażają niedrogie innowacyjne rozwiązania. Innowacja to jest także zmiana sposoby zarzadzania firma, takie zmiany mogą być nawet bez kosztowe – wyjaśnia.

A w budżecie unijnym na lata 2014-2020 kładzie się nacisk na innowacyjność. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać pomoc na rozwój lub udoskonalenie produktu, ale musi to być projekt wprowadzający na rynek unijny, bądź światowy jakąś innowację.

Aleksandra Tycner, abo