Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 03.06.2015

Mali konsumenci pokochali prąd ze słońca. Fundusze unijne sprzyjają rozwojowi fotowoltaiki

"Puls Biznesu" pisze o boomie na rynku fotowoltaiki. Według gazety instalacjami umożliwiającymi produkcję energii ze słońca zainteresowani są głównie mali konsumenci.
Posłuchaj
  • Wójt podsiedleckiej gminy Korczew Sławomir Wasilczuk o rosnącej popularności paneli słonecznych (IAR)
  • Sławomir Wasilczuk: do ubiegania się o taką inwestycję zachęcają bardzo korzystne warunki finansowania (IAR)
Czytaj także

Potwierdzają to samorządowcy. Wójt podsiedleckiej gminy Korczew Sławomir Wasilczuk powiedział, że sprzyjają temu również fundusze unijne. Na Mazowszu zakończył się właśnie nabór do pilotażowego programu, który obejmie kilkadziesiąt gmin w całym kraju. Jedną z aplikujących jest właśnie gmina Korczew. Wyłoniono tam 20 gospodarstw, w których powstaną panele fotowoltaiczne o mocy 2,3 i 5 kW. W tym wypadku mają to być ilości wystarczające do zaopatrzenia w prąd samego gospodarstwa.

Korzystne warunki finansowania

Sławomir Wasilczuk zwrócił uwagę, że do ubiegania się o taką inwestycję zachęcają bardzo korzystne warunki finansowania. - Samego właściciela gospodarstwa kosztuje to 10 procent ceny netto plus VAT - powiedział wójt Korczewa. Wyjaśnił, że w zależności czy instalacja powstaje na budynku mieszkalnym czy gospodarczym to stawka VAT wynosi 23 lub 8 procent.

Według "Pulsu Biznesu" od początku roku do kwietnia łączna moc instalacji fotowoltanicznych sięgnęła 12,7 MW podczas gdy w całym 2014 roku było to 15,7 MW. Na zainteresowanie rynku wpływa też nowa ustawa, dająca możliwość zarobku na sprzedaży wyprodukowanej ze słońca energii do sieci.

Mieczysław Koch: wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej: do 2020 r. w Polsce nawet 100 tys. instalacji fotowoltaicznych.

Źródło: Newseria

IAR, awi