Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Kołodziej 10.06.2015

Bezrobocie wśród młodych: pomóc mają bony stażowe i szkolenia

Bony na staż i staże - w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie ruszył projekt aktywizacji osób młodych, pozostających bez pracy. Na pomoc tej grupie osób przeznaczona jest kwota 11 milionów 200 tysięcy złotych.
Posłuchaj
  • O projekcie pomocy młodym bezrobotnym, bonach stażowych i stażach, w radiowej Jedynce, w Porannych Rozmaitościach, mówiła Grażyna Klamek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Pieniądze się przydadzą - bo dziś w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie zarejestrowanych jest 20 tysięcy osób bezrobotnych, z czego aż 23 procent to ludzie młodzi do 30. roku życia. Jak mówi Grażyna Klamek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, bardzo ważną częścią aktywizacji młodych ludzi są staże.

- W ramach współpracy z pracodawcą, osoby kierowane są na staż i w jego ramach nabywają doświadczenie zawodowe, które ma im później pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy, czy pozostaniu u tego pracodawcy. Staż jest organizowany w ramach umowy, między Powiatowym Urzędem Pracy a pracodawcą. Wówczas bezrobotny jest kierowany na takie stanowisko pracy, o ile spełnia warunki do skierowania – mówi.

Podobną formą wsparcia są bony stażowe

- Bon stażowy polega na tym, że  osoba sama sobie poszukuje pracodawcy i wskazuje tego pracodawcę we wniosku o udzielenie bonu stażowego. Wówczas pracodawca również wiąże się z nami umową o organizację stażu, ale deklaruje zatrudnienie po okresie 6 miesięcy stażu na kolejne 6 miesięcy. Wartość bonu stażowego określana jest przez wysokość stypendium wypłacanego osobie, jeżeli jest to 6 miesięcy, to przez 6 miesięcy. Około 950 zł brutto miesięcznie. Jest to świadczenie wypłacane osobie bezrobotnej. Pracodawca z tytułu tego, że osoba odbywa u niego staż, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, natomiast ma osobę, którą przyucza, aby w przyszłości mieć dobrego pracownika – tłumaczy Grażyna Klamek.

22 tys. zł na założenie firmy

- Oferujemy również środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. W wysokości do 22 tys. złotych. Taka osoba, musi oczywiście, przedłużyć wniosek, napisać biznesplan. Nabory wniosków rozpoczynamy w tej chwili. Dysponujemy kwotą na wsparcie 120 osób, młodych bezrobotnych, do 30. roku życia, na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. W sumie, w ramach projektu środków unijnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, planujemy objąć pomocą ponad 1400 osób w różnych formach – dodaje gość radiowej Jedynki.

Te wszystkie działania współfinansowane będą ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój -  potrwają do końca grudnia tego roku. Właśnie rusza kolejny nabór wniosków.

Justyna Golonko, fko