Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 16.06.2015

Dopłaty bezpośrednie: rolnicy złożyli 1,33 mln wniosków

Do poniedziałku rolnicy złożyli 1 mln 330 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty przyjmowano od 16 marca, o miesiąc dłużej niż zazwyczaj.

Oficjalny termin składania dokumentów upłynął 15 czerwca. Dokumenty wciąż można składać do 10 lipca, ale za każdy dzień zwłoki kwota płatności będzie obniżana o 1 proc. Agencja nie będzie rozpatrywać wniosków i uzupełnień złożonych po 10 lipca.

ARiMR poinformowała, że 1,33 mln zarejestrowanych dokumentów to nie koniec. - Jak wiemy z doświadczeń poprzednich lat, wiele wniosków idzie pocztą. Decyduje data stempla pocztowego - tłumaczyło biuro prasowe.

7 tys. 870 osób złożyło wnioski za pośrednictwem internetu - dodała ARiMR.

3,5 mld euro na płatności obszarowe

Na płatności obszarowe w 2015 r. w Polsce przewidziano w sumie ok. 3,5 mld euro. Średnia roczna dopłata wg ARiMR wyniesie 243 euro do ha, a "aktywny" rolnik, który w swoim gospodarstwie utrzymuje zwierzęta oraz ma różnorodną produkcję rolną, może otrzymać nawet ponad 500 euro do ha.

Agencja zazwyczaj przyjmowała wnioski w podstawowym terminie do 15 maja. W tym roku z powodu dużej ilości zmian Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie terminu o miesiąc - do 15 czerwca.

Komu przysługują płatności na zazielenienie?

Zmiany dotyczą m.in. tzw. płatności na zazielenienie. Przysługuje ona wszystkim rolnikom, ale ci, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą zróżnicować uprawy, a uprawiający więcej niż 15 ha, muszą dodatkowo zachować obszary proekologiczne.

Gospodarstwa ekologiczne płatności za zazielenienie otrzymują automatycznie. Płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniosą ok. 180 euro za ha i mogą być przyznane rolnikom do gruntów, które należały do nich 31 maja 2015 r.

Płatność dla młodych rolników

Nowym rodzajem dopłaty jest także płatność dla młodych rolników. Mogą ją otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które po raz pierwszy składając wniosek, nie przekroczyły 40 lat. Z tego tytułu rolnik może dodatkowo dostać 60 euro do hektara. Dopłata może być przyznawana maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nieprzekraczającej 50 ha.

Sawicki: złożone wnioski o dopłaty to ok. 97 proc. poziomu z 2014 r.

Liczba złożonych przez polskich rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie to około 97 proc. poziomu z ubiegłego roku - poinformował we wtorek minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że wstępne kontrole nie wskazują, by było więcej błędnych wniosków.

W poniedziałek upłynął termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnicy złożyli 1 mln 330 tys. wniosków. Dokumenty przyjmowano od 16 marca, o miesiąc dłużej niż zazwyczaj.

- Można powiedzieć, że jesteśmy na poziomie 97-97,5 procenta tego, co było złożone w roku poprzednim - powiedział Sawicki dziennikarzom w Luksemburgu, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE.

Za każdy dzień opóźnienia dopłaty będą pomniejszane o 1 proc.

Przypomniał, że jeszcze do 10 lipca jest czas na składanie wniosków, ale za każdy dzień opóźnienia dopłaty będą pomniejszane o 1 proc.

- Mimo systemu skomplikowanego przez zazielenienie i dopłaty związane z produkcją, okazuje się, że rolnicy - korzystając z jednomiesięcznego okresu wydłużenia terminu składania wniosków - praktycznie z tego obowiązku się wywiązali - powiedział Sawicki.

- Informacja z ARiMR też potwierdza, że wstępne kontrole poprawności złożenia wniosków nie sugerują, byśmy mieli większy procent błędów niż w latach poprzednich - dodał.

PAP, awi