Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 20.04.2016

320 mln zł na produkty sieciowe w Polsce Wschodniej. Ruszył konkurs dla MŚP

Konsorcja składające się co najmniej z 10 mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw mogą już składać wnioski o dofinansowanie projektów polegających na stworzeniu innowacyjnych produktów sieciowych w Polsce Wschodniej. Konkurs rozpoczął się 20 kwietnia i potrwa do 28 czerwca br.

– Chcemy zachęcić przedsiębiorców do wykorzystania potencjału i walorów makroregionu, jako podstawy rozwoju biznesu. Dzięki projektom wzrośnie innowacyjność i konkurencyjność firm oraz atrakcyjność Polski Wschodniej. Powstaną również nowe miejsca pracy – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Nabór wniosków odbywa się w ramach poddziałania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP, Programu Polska Wschodnia (POPW). Dofinansowanie przeznaczone jest na przedsięwzięcia, które jedną koncepcją połączą rozproszone atrakcje, miejsca, obiekty i usługi tak, że utworzą one gotową do sprzedaży ofertę, wykorzystującą istniejące w makroregionie walory i atrakcje. – W efekcie klienci otrzymają w pakiecie kompleksowy i innowacyjny produkt dostępny w różnych miejscach Polski Wschodniej – powiedział wiceminister Hamryszczak.

Na dofinansowanie mają szansę projekty obejmujące:

- inwestycje w spójną infrastrukturę;

- rozwój aplikacji i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych;

- opracowanie i wdrożenie jednolitych standardów funkcjonowania i promocji produktu.

Warunkiem otrzymania wsparcia z POPW jest także utworzenie minimum 20 miejsc pracy, wpisanie się projektu w regionalne inteligentne specjalizacje (wspólne dla co najmniej dwóch województw z Polski Wschodniej). Równie ważne jest posiadanie zawiadomienia o wszczęciu postepowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę i/lub innych dokumentów wymaganych zgodnie z Prawem budowlanym, do rozpoczęcia robót budowlanych (jeśli wchodzą w zakres projektu).

Przedsięwzięcia, które otrzymają dofinansowanie zostaną wyselekcjonowane na podstawie kryteriów wyboru projektów, przyjętych przez Komitet Monitorujący POPW.

Oceniane będą m.in. pod kątem:

- innowacyjności;

- potencjału rynkowego produktu;

- przygotowania do realizacji;

- zapewnienia wykonalności z puntu widzenia stabilności współpracy między członkami konsorcjum;

- wpływu na wzrost zatrudnienia;

- lokalizacji na obszarach wiejskich;

- wpływu na aktywizację i rozwój sektora MŚP oraz społeczności lokalnej; zaangażowania w realizację projektu MŚP z siedzibą na terenie obszarów wiejskich;

- wpływu na promocję zielonej i zrównoważonej gospodarki.

PAP, awi