Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 22.05.2016

Fundusze unijne: Program POWER nabiera rozpędu!

Podsumowanie realizacji Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w 2015 roku, efekty wsparcia, postęp finansowy oraz zmiany kryteriów wyboru w programie, to główne punkty dwudniowego posiedzenia Komitetu Monitorującego. Spotkaniu przewodniczył wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Jak poinformował wiceminister Chorąży, w 2015 roku POWER był jednym z najbardziej zaawansowanych w realizacji programów z perspektywy 2014-20. Szczególnie w zakresie działań dotyczących aktywizacji zawodowej osób młodych oraz mobilności ponadnarodowej.

Z Programu skorzystało dotychczas 123 tysiące osób, w tym:

  • 110, 6 tys. osób bezrobotnych,
  • 11,1 tys. osób biernych zawodowo – osoby z kategorii NEET oraz uczniowie i absolwenci szkół zawodowych oraz studenci pobierający stypendia socjalne lub osoby z niepełnosprawnościami,
  • 1,2 tys. osób pracujących – głównie nauczyciele i kadra szkolna.

W ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych wsparciem objęto blisko 70 tys. osób bezrobotnych. W programach mobilności ponadnarodowej uczestniczyło natomiast 7,4 tys. osób.

Realizacja POWER przyczyniła się m.in. do znalezienia pracy przez 46,6 tys. osób, uzyskania kwalifikacji przez 7,5 tys. osób oraz podjęcia kształcenia lub szkolenia przez 1,5 tys. osób. Podpisane umowy na 2,75 mld zł konsumują 12 proc. alokacji programu.

W trakcie posiedzenia omówiono również Plan działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia realizacji programów operacyjnych w ramach Umowy Partnerstwa 2014-2020.

Pozostałe punkty porządku obrad objęły dyskusje związane z przyjęciem zmian do kryteriów ogólnych w zakresie realizacji projektów zintegrowanych oraz z przyjęciem zmian w Rocznych Planach Działania na 2016 rok dla poszczególnych instytucji (Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju oraz Centrum Projektów Europejskich).

Dzięki przyjętym kryteriom uruchomione zostaną m.in. działania w zakresie:

  • aktywizacji zawodowej osób młodych pozostających bez zatrudnienia,
  • nowych możliwości dalszego kształcenia dla osób dorosłych dzięki uruchomieniu pomocy zwrotnej na realizację studiów podyplomowych, kursów i szkoleń wybranych przez osoby dorosłe, które chcą podmieść swoje kompetencje.

Podczas drugiego dnia posiedzenia przedstawiono stan realizacji zaleceń dla Polski wynikających z Country Specific Recommendations, sformułowanych w ramach Semestru Europejskiego oraz informacje związane z działaniami podejmowanymi w obszarze cyfryzacji oświaty.

Poddano również pod głosowanie zmiany w Rocznych Planach Działania na 2016 r. pozostałych instytucji (Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Sprawiedliwości). Ta decyzja pozwoli na uruchomienie m.in. działań służących opracowaniu multimedialnych zasobów do nauczania ogólnego i zawodowego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, Komisji Europejskiej oraz partnerów społecznych i organizacji pozarządowych. Kolejne posiedzenie Komitetu zaplanowano na wrzesień 2016 r.

Źródło: mr.gov.pl