Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 06.10.2016

ARiMR: pieniądze dla przetwórców. Nabór do 28 października

Do 28 października będzie trwał nabór wniosków o wsparcie przy inwestycjach związanych z przetwarzaniem produktów rolnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy, zainteresowani tą formą rozwijania przedsiębiorczości, będą mogli skorzystać z zaliczek.
Posłuchaj
  • O pomocy dla przetwórców w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak wyjaśnia Urszula Majek-Moch, dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby otrzymać wcześniej część przyznanych środków, trzeba spełnić pewne wymogi formalne.

- Zaliczka jest wypłacana po zawarciu umowy o przyznaniu pomocy bądź aneksu, po przedłożeniu w Agencji dokumentu prawnego zabezpieczenia. Zatem beneficjent ma możliwość dysponowania środkami z przyznanej pomocy zanim otrzyma refundację – wyjaśnia ekspertka.

Pieniądze przyspieszą inwestycje

Stworzenie możliwości  skorzystania przez rolników z zaliczki, z zadowoleniem przyjmuje Wiktor Szmulewicz, prezes  Krajowej Rady Izb Rolniczych.

- Przedsięwzięcie dobre, bo brakuje środków na wsi. Zwłaszcza ten rok jest trudny, bo mamy suszę. Jeśli ktoś planuje inwestycje i otrzyma zaliczkowo środki, będzie ją szybciej mógł zrealizować – podkreśla rozmówca.

Jednorazowo, bądź na raty

Przewidziano różne formy wypłaty zaliczki, podkreśla Urszula Majek-Moch.

- Może zostać wypłacona jednorazowo, bądź w transzach. Dlatego warto przeanalizować swoją sytuację finansową, pod kontem skorzystania z takiej możliwości – wyjaśnia rozmówczyni.

Lepsza płynność finansowa  

Wypłacenie zaliczki zaoszczędzi rolnikowi wysiłków przy poszukiwaniu źródła finansowania, uważa Wiktor Szmulewicz.

- Jest to dobre rozwiązanie, bo rolnik będzie mógł wcześniej otrzymać środki zanim otrzyma refundację. Będzie miał większą płynność finansową – tłumaczy.

Wniosek o zaliczkę

Jeżeli wnioskodawca nie wystąpił o wypłatę zaliczki, w ramach samego wniosku o przyznanie pomocy, to może ubiegać się o jej wypłatę również po zawarciu umowy dotyczącej wsparcia.

- W tym celu w terminie 30 dni od zawarcia umowy we właściwym oddziale regionalnym Agencji należy złożyć wniosek o zaliczkę, którego wzór jest udostępniony na stronie internetowej agencji – wyjaśnia gość.

Jak zabezpieczyć zaliczkę?

Wypłata zaliczki będzie możliwa po ustanowieniu zabezpieczenia w wysokości stu procent wypłacanej zaliczki lub jej transzy. Może to nastąpić pod różną postacią.

- Zabezpieczenie może być w postaci gwarancji bankowej, czy też gwarancji ubezpieczeniowej, poręczenia bankowego oraz weksla z poręczeniem wekslowym banku. Należy jeszcze w tym miejscu zaznaczyć, że do obsługi zaliczki należy posiadać wyodrębniony rachunek bankowy, przeznaczony wyłącznie do tego celu. Agencja honoruje gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe, wystawione przez instytucje finansowe – dodaje.

Instytucje te muszą wcześniej zawrzeć  z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę  o współpracy. Taka umowa jest rejestrowana w  agencyjnym Rejestrze Upoważnionych Gwarantów.

Dariusz Kwiatkowski, abo