Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 13.10.2016

Pieniądze dla grup producenckich. Ile można dostać?

Do 28 listopada można składać wnioski o wsparcie przy tworzeniu grup i organizacji producentów rolnych. Są one przyjmowane w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Posłuchaj
  • O wsparciu dla grup producentów rolniczych w radiowej Jedynce (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zgodnie z wrześniowymi danymi Agencji Rynku Rolnego, liczba rolników zrzeszonych w grupach producentów wynosiła około  25 tysięcy, co stanowi zaledwie 1,8 proc. wszystkich producentów rolnych w Polsce.

W grupie siła

Tymczasem jak podkreśla Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów  w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zrzeszanie się w grupy przynosi wiele korzyści rolnikom.

- Funkcjonowanie w formie grup sprzyja pozycji rynkowej rolników, jak również stwarza możliwość korzystania z pomocy finansowej – wyjaśnia gość.

Tę opinię potwierdza Grzegorz Marciniuk, prezes Spółdzielni Producentów Mleka „Liwomlek” z siedzibą w Próchenkach na Mazowszu.

- Jest inna siła przebicia, jesteśmy bardziej zauważalni niż indywidualny rolnik. Nasza grupa składa się z drobnych rolników, nikt z grupy nie powie, że ma gorzej, niż jakby był sam i sam sprzedawał swój produkt – przekonuje rozmówca.

Jak dostać wsparcie?

Grupy producentów rolnych, starające się o pomoc powinny  najpierw uzyskać osobowość prawną, potwierdzoną wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym. Muszą też spełniać kryteria dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw, ale to jeszcze nie wszystko, wyjaśnia Paweł Żuk z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

- Grupy ubiegające się o wsparcie muszą uzyskać decyzję dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego o uznaniu takiej grupy na podstawie opracowanego przez grupę producentów planu biznesowego w horyzoncie co najmniej 5 lat. Po uzyskaniu uznania, grupa może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR przed dniem upływu terminu składania wniosków – tłumaczy ekspert.

Większa siła negocjacyjna

Zdaniem Grzegorza Marciniuka, prezesa Spółdzielni Producentów Mleka „Liwomlek”, wybrana przez jego grupę forma zrzeszenia się właśnie w postaci spółdzielni zdaje egzamin.

- W spółdzielni każdy ma taki sam udział i każdy ma jedne głos. Jeśli cena zniżkuje, to jesteśmy zapraszani na negocjacje i wiemy co ma być w przyszłym miesiącu. Indywidualny rolnik dostaje fakturę i nie wie nic – tłumaczy producent.

Ile można dostać?

Wsparcie kierowane do grup producentów rolnych stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy ze sprzedaży produktów, wytworzonych przez członków takiej grupy w poszczególnych latach. Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych pięciu lat funkcjonowania grupy od dnia jej uznania.

- Wsparcie w pierwszym roku działalności wynosi 10 proc. przychodów netto, w drugim roku 8 proc, w trzecim 6 proc. w czwartym 5 proc. i w piątym roku 4 proc. kwalifikowanej sprzedaży netto grupy producentów. W ramach pomocy kierowanej do grup występuje limit maksymalnego wsparcia, który wynosi równowartość 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy – dodaje.

Ten limit pozostaje na niezmienionym poziomie w kolejnych latach.

 Dariusz Kwiatkowski, abo