Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 05.12.2016

Ekonomiści: inwestycje wymagają nie tylko uproszczeń, ale zaufania i stabilizacji w biznesie

Uproszczenia są potrzebne - ale polski biznes boi się inwestować i potrzebuje stabilnego otoczenia makroekonomicznego i stabilnych regulacji prawnych.
Posłuchaj
  • O nagrodzie Identitas w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej oraz historii mówią organizatorzy konkursu. Nagroda zostanie wręczona 13 grudnia w studiu im. Szpilmana Polskiego Radia (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Puls Gospodarki, cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Maciej Bukowski, prezes WISE EUROPA i Uniwersytet Warszawski; Rafał Sadoch, analityk DM mBank; Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Dziś resort rozwoju przedstawił pakiet uproszczeń, dotyczący wydawania pieniędzy z unijnej perspektywy finansowej 2014-20.

Dokument zakłada między innymi nowelizację ustawy wdrożeniowej mówiącej o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w ramach obecnej perspektywy. Według założeń ma być łatwiej i prościej.

Uproszczenia tak, ale jeszcze coś….

̶  Uproszczenia systemu są potrzebne, ale przede wszystkim zastój w unijnych inwestycjach wynika z braku zaufania wśród przedsiębiorców do stabilności regulacji - tłumaczy Maciej Bukowski, prezes WISE EUROPA i Uniwersytet Warszawski.

Jak podkreśla, ułatwienia na pewno się przydają, są prostsze rozliczenia, po wygraniu konkursu można łatwiej dostać środki.


Posłuchaj
01:02 bukowski.mp3 Maciej Bukowski: największym problemem jeśli chodzi o inwestycje, jest bardzo szeroki brak zaufania do stabilności regulacji i do tego, co się dalej będzie działo w Polsce.

 

̶  Obecnie jedynymi, którzy inwestują to są przedsiębiorstwa zagraniczne, które patrzą globalnie, których problem finansowania w Polsce właściwie nie dotyczy – mówi ekonomista.

Polski biznes nacisnął inwestycyjny hamulec

I dodaje, że polski biznes wyraźnie nacisnął hamulec bo się po prostu boi. Podobnie jest z inwestycjami publicznymi.


Czytaj więcej
morawiecki pap 1200.jpg
Pakiet uproszeń dotyczący wykorzystania funduszy UE: przełoży się na wzrost PKB

̶  To się może zmienić, jeśli ten nastrój się odwróci, ale to się nie dzieje z dnia na dzień – mówi gość Polskiego Radia 24.

Opóźnienia w wykorzystaniu funduszy UE ma nie tylko Polska

Zdaniem Rafała Sadocha, analityka DM mBanku inwestycje w końcu się rozpoczną, ale jak mówi, opóźnienia w wykorzystaniu środków unijnych mają także inne kraje np. Węgry czy Czechy.


Posłuchaj
00:34 sadoch.mp3 Rafał Sadoch: ułatwienia na pewno są potrzebne, ale czynnik niepewności jest kluczowy.

 

̶  Czynnik niepewności jest związany z sytuacją budżetową, z ryzykiem wzrostu deficytu i niewiadomą związaną ze zwiększaniem obciążeń podatkowych – mówi ekonomista.

̶  Polscy przedsiębiorcy przede wszystkim powinni mieć podobne szanse w ubieganiu się o unijne środki, tak jak przedsiębiorcy z innych krajów - Mariusz Pawlak, główny ekonomista  Związku Przedsiębiorców i Pracodawców


Posłuchaj
00:57 pawlak.mp3 Mariusz Pawlak: przepisy dotyczące przyznawania i alokacji środków unijnych są ostrzejsze niż w samej Unii Europejskiej.

 

 Władza nie ufała biznesowi

̶  To oczywiście wynikało z tego, że władza nie ufała przedsiębiorcom, podkreśla ekonomista.

̶  Uważam, że powinniśmy jak najbardziej uprościć procedury, dać te środki aby wpłynęły do gospodarki – mówi Pawlak.

I dodaje, że mali i średni przedsiębiorcy są pasywni, wyczekują, gdyż otoczenie gospodarcze jest niepewne i środki unijne mogłyby to nastawienie zmienić.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Justyna Golonko, jk