Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 23.02.2015

Fundusz Spójności

Fundusz Spójności jest jednym z funduszy Unii Europejskiej. Został utworzony w 1994 roku. Zaczął funkcjonować razem ze wspólnym rynkiem UE
Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan Marzena Chmielewska z Konfederacji LewiatanPolskie Radio
Posłuchaj
  • Czym jest Fundusz Spójności, kto z niego korzysta i na jakich zasadach, tłumaczy Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

- Utworzenie Funduszu Spójności to odpowiedź na obawy biedniejszych państw członkowskich, że nie poradzą sobie ze wzmocnioną konkurencją, która była nieunikniona w związku ze zniesieniem granic – tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan.

Zapadła decyzja, aby te biedniejsze kraje, wchodzące do UE, dofinansować.

- Fundusz Spójności obejmuje te kraje, których PKB nie przekracza 90% średniej unijnej. Wówczas w 1994 roku były to 4 państwa (Grecja, Hiszpania, Irlandia i Portugalia), a w perspektywie 2014 – 2020 chodzi o 15 państw – mówi Marzena Chmielewska.

W latach 2014 – 2020 Fundusz Spójności to pula 63 miliardów euro, z czego prawie 22 miliardy trafi do Polski.

- Z tego funduszu finansowane są przede wszystkim duże projekty transportowe. Mam tu na myśli projekty kolejowe, ale i projekty środowiskowe, związane z efektywnością energetyczną,  z odnawialnymi źródłami energii czy też projekty związane z transportem publicznym – wyjaśnia gość portalu.

W Polsce z Funduszu Spójności będzie korzystał właściwie wyłącznie program Infrastruktura i Środowisko.

- Tam w tym programie jest właśnie te 22 miliardy euro. Pieniądze te są przeznaczone na drogi, kolej, energetykę i szeroko rozumiany transport. Część tych środków będzie dla nas dostępna w ramach takiej inicjatywy europejskiej, instrumentu - Łącząc Europę - i tam właśnie dla Polski przeznaczono 4,1 miliardy euro – mówi Marzena Chmielewska.

Arkadiusz Ekiert

'Fundusze Europejskie'