Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Jaremczak 15.05.2015

EWT

W nowej perspektywie budżetowej funduszy unijnych największą kwotę, jeśli chodzi o Europejską Współpracę Terytorialną otrzymały projekty transgraniczne.
Posłuchaj
  • Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce o Europejskiej Współpracy Terytorialnej /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

Europejska Współpraca Terytorialna to są trzy typy programów operacyjnych:

- Współpraca Transgraniczna, której celem jest rozwijanie wspólnych inicjatyw lokalnych i regionalnych.

- Współpraca Transnarodowa, czyli ukierunkowana na integrację terytorialną Unii Europejskiej przez wspieranie dostępności zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

- Współpraca Międzyregionalna, która oparta jest wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie wspierania innowacyjności, gospodarki opartej na wiedzy czy ochronie środowiska.

- W nowej perspektywie budżetowej (2014 r. – 2020 r.) funduszy unijnych największą kwotę, jeśli chodzi o Europejską Współpracę Terytorialną, otrzymały projekty transgraniczne. Jest ich 60, a kwota, która tam została alokowana to 6 miliardów 600 milionów euro. Dlaczego największa? Dlatego że w tych regionach transgranicznych szacuje się, że mieszka prawie 40 procent mieszkańców Europy – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W przypadku programów transnarodowych, kwota, która w nowej perspektywie finansowej została zablokowana na te programy to 2 miliardy 100 milionów euro.

Arkadiusz Ekiert, asop


/