Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 17.07.2015

Tańsza ropa, tańszy transport – to niższe ceny na półkach sklepowych

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zostało osiągnięte. Wszystko wskazuje na to, że 21. gospodarka świata otwiera się na inwestorów. Ministerstwo Gospodarki zapowiada podwojenie naszego eksportu do tego kraju.
Posłuchaj
  • Ceny paliw mają wpływ na koszty wielu produktów, w różnym stopniu, i z pewnym opóźnieniem wpływają na koszty innych produktów. Wiele zależy od popytu – podkreślają eksperci na antenie Czwórki. (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zyskać mają też kierowcy. A czy irańska ropa może wpłynąć na ceny produktów w sklepach?

Iran przygotowany do eksportu ropy

Porozumienie z Iranem obniży ceny ropy na światowych rynkach, ale nie tak szybko – przekonuje Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

– To, co teraz nastąpiło – przez rynek zostało przewidziane już wcześniej i odbiło się to na notowaniach, które praktycznie w tym roku są dosyć niskie. Iran jest o tyle znaczący, że jest to państwo, które jest jednym z większych producentów ropy naftowej. Posiada już w tej chwili dosyć duże rezerwy przygotowane do wyeksportowania – zauważa Romaniuk.

I dodaje, że możliwe jest, iż w niedalekiej perspektywie za litr benzyny na stacji zapłacimy mniej niż 5 złotych.

– Szansa taka oczywiście jest. Biorąc pod uwagę pierwsze półrocze tego roku, średnia cena benzyny 95 wynosiła 4,60 zł, więc to ok. 60 gr mniej niż przed rokiem, i prawdopodobnie dla całego roku ta średnia cena będzie sporo niższa niż w roku poprzednim.

Paliwo – transport – ceny towarów

Koszt paliwa, a w szczególności oleju napędowego bezpośrednio wpływa na wzrost lub spadek cen transportu – wyjaśnia Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex z Łodzi.

– Które to ceny z kolei mają wpływ na ceny produktów spożywczych oraz ceny innych dóbr, które trzeba przetransportować. Szacuje się, że jest to kilka procent. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę też jak duża jest ta zmiana cen paliw, i jak długi jest to okres. Ponieważ w średnim terminie te wahania cen paliw są umiarkowane i raczej nie znajduje to odzwierciedlenia bezpośrednio w cenach żywności czy cenach na półkach sklepowych.

Paweł Kordala, analityk rynków surowcowych w XTB zwraca uwagę, że ceny produktów w sklepach mogą  ulec zmianie, ale nie od razu:

– Ceny paliw mają wpływ na koszty wielu produktów, w różnym stopniu, i z pewnym opóźnieniem wpływają na koszty innych produktów. Wiele zależy od popytu. Jeżeli gospodarka się mocno rozwija, a polska gospodarka ma się nieźle, to wbrew pozorom ten kosztowy wpływ ropy na inne produkty nie musi być bardzo duży. Jeśli miałoby to miejsce przy słabszej gospodarce, to ten wpływ mógłby być nieco większy – podkreśla analityk.

W sklepach taniej, na stacjach różnie

A teraz, w czasie wakacji warto pamiętać również, że stacja – stacji benzynowej nierówna. I że występują zdecydowane różnice w cenach benzyny.

– Są nawet one dość duże, jeśli popatrzymy na całą Polskę i na bardzo różne stacje, i wynoszą od 50 do 70 groszy – Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw i gazu.

Natomiast Zdzisław Pisiński, redaktor naczelny magazynu Paliwa Płynne uważa, że to naturalne, że w miejscowościach turystycznych za tankowanie płacimy więcej.

– To oczywiste, że te ceny nastawione są na turystów. Z tym, że turyści są tylko przez jakąś część roku, w związku z czym przez ten czas, zarówno właściciele stacji paliw, jak też np. bacowie, czy rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne muszą zarobić na cały rok prowadzenia działalności.

Dominik Olędzki, mb