Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 25.08.2016

Czy zaostrzenie kar poprawi ściągalność VAT?

W 2015 roku na fikcyjnych fakturach Skarb Państwa stracił 82 mld złotych. Oszustów, którzy dokonali wyłudzeń na sumę 5 mld zł, udało się wykryć, ale odzyskano zaledwie nieco ponad 1 proc. tej kwoty.

Prof. Witold Modzelewski podkreśla, że straty wynikają nie tylko z działań nielegalnych. - Cechą prawa większości państw UE, w tym Polski, jest to, że ustawodawca współpracując z biznesem, psuje prawo. Ci, którzy doradzają, jak unikać opodatkowania, są również doradcami rządu. Parlament Europejski wezwał do przecięcia tego związku - mówi.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w prawie, zgodnie z którym za wyłudzenia podatkowe mają grozić kary nawet 25 lat więzienia, 6 mln zł grzywny i przepadku majątku przedsiębiorstwa.

- Warto zapytać, czy będzie to odstraszało zorganizowane grupy przestępcze, które "zawodowo" wyłudzają VAT, a jako osoby odpowiedzialne podstawiają ludzi, którzy nie mają świadomości, na co się piszą - ostrzega prof. Dominik Gajewski. - Siłę walki z tym zjawiskiem trzeba rozłożyć nie tylko na podwyższenie odpowiedzialności karnej, ale także na inne działania - dodaje.

Z kolei ekonomista Marek Zuber podkreśla, że zwiększenie wpływów do budżetu państwa jest konieczne dla utrzymania sztandarowego programu PiS "Rodzina 500+". - Prawda jest taka, że od zwiększenia ściągalności podatku w dużym stopniu zależy poparcie dla rządu.

Jakie przeżytki socjalistyczne do dziś funkcjonują w polskim prawie? Dlaczego Polska gorzej niż inne państwa UE radzi sobie z przestępstwami podatkowymi? I z jakiego powodu kłopoty ze ściągalnością VAT rosną znacznie szybciej niż PKB? Posłuchajcie nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: prof. Witold Modzelewski (prawnik, specjalista ds. podatków, współtwórca polskiego systemu podatkowego), prof. Dominik Gajewski (prawnik, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH) i Marek Zuber (ekonomista, analityk, doradca finansowy)

Data emisji: 25.08.2016

Godzina emisji: 17.26

mg/fbi