Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 06.12.2016

Czy istnieje szansa na wprowadzenie emerytury obywatelskiej?

Czy emerytura obywatelska to dobre rozwiązanie? Ile mogłaby wynosić i od kiedy? A może są inne rozwiązania?
Posłuchaj
  • Czy są szanse na wprowadzenie w Polsce emerytur obywatelskich (Debata Jedynki)
Czytaj także

Niż demograficzny nie pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Obecnie w Polsce jest 6,5 mln emerytów. Z obliczeń ekspertów wynika, że za 15 lat na emeryturze będzie 1/4 Polaków. Dziś ponad 5 mln emerytów dostaje świadczenia z ZUS, ale np. rolnicy dostają pieniądze z KRUS-u, emerytowani funkcjonariusze służb mundurowych bezpośrednio z budżetów poszczególnych ministerstw.

- Wszystkie ugrupowania od 27 lat skrywały jak mogły największy problem finansów publicznych, jakim jest niewydolny i bankrutujący system emerytalny. Wszystkie rządy się do tego przyczyniły i zamiast ten system zmienić to łatały ten worek bez dna - ocenił poseł ruchu Kukiz`15, Jacek Wilk.  - Pewną próbą zmiany było budowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Miały one wiele wad, ale zasadniczy kierunek był dobry tzn. odejście od tzw. solidarności międzypokoleniowej na rzecz systemu, gdzie każdy ma taką emeryturę ile sobie odłoży. ZUS zbankrutuje więc młodzi ludzie muszą sami odkładać na emerytury - stwierdził Wilk.

Janusz Cichoń z PO przestrzegał: - Jeśli będziemy majstrować przy systemie emerytalnym, to przyszli emeryci mogą mieć poważne obawy co do pewności i wysokości przyszłych świadczeń. W 1999 roku przeprowadzono istotną reformę systemu, polegającą na zmianie definiowania świadczenia. Przed 1999 r. wysokość emerytury zależała od wysokości zarobków przed przejściem na emeryturę (tzw. stary portfel). Przeszliśmy na system zdefiniowanej składki, w którym emerytura zależy od zgromadzonego na indywidualnych kontach kapitału. Ten system w dłuższym okresie miał się spinać - tłumaczył poseł PO.

Marek Lewandowski przypomniał, że NSZZ Solidarność w 2012 roku nie sprzeciwiała się podnoszeniu wieku przejścia na emeryturę, ale sprzeciwiała się rozpoczynaniu naprawy całego systemu ubezpieczeń społecznych od wydłużania wieku. - Polska, w stosunku do Europy Zachodniej ma jeszcze kilkanaście lat aby przeprowadzić reformy. Przede wszystkim bolączką jest tu patologiczny rynek pracy, gdzie ogromna grupa nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne. Dziś głównym problemem jest to, że w systemie zwanym "powszechnym", tylko nieco ponad połowa ludzi płaci składki w pełnej wysokości - wskazywał Lewandowski.

Czy obniżenie wieku emerytalnego oznacza znaczące zmniejszenie świadczeń, jak jest rola funduszu rezerwy demograficznej, na czym polega emerytura obywatelska, jak przejść z obecnego systemu na nowy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Jacek Wilk (poseł Kukiz 15), Janusz Cichoń (poseł PO), Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ Solidarność)   

Data emisji: 6.12.2016 r.

Godzina emisji: 17.27

ab/mz