Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 02.08.2017

Auta przyszłości. Czy kończy się epoka silników spalinowych?

Jak podaje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, liczba samochodów elektrycznych na drogach Europy do końca tego roku ma wynieść 700 tys. Zakaz produkcji aut spalinowych zapowiedziały już Holandia, Norwegia, Francja i Wielka Brytania. Czy czeka nas paliwowa rewolucja?
Posłuchaj
  • Auta przyszłości. Czy kończy się epoka silników spalinowych? (Debata Jedynki)
Czytaj także

Prof. Lech Grzesiak, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, w "Debacie Jedynki" wyraża nadzieję, że epoka samochodów z silnikami spalinowymi odchodzi już do przeszłości. - W tym momencie istnieje jeszcze bariera cenowa, przez którą w Polsce pojazdy elektryczne nie są bardzo popularne, ale jest to chyba kwestia nieodległej przyszłości - przekonuje.

Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych przewiduje natomiast, że w naszym kraju na zrównanie cen samochodów spalinowych i elektrycznych będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat. Wtedy będziemy mogli mówić o początku rewolucji - wyjaśnia.

- Samochody z silnikami spalinowymi będziemy mieli jeszcze przez wiele lat. W ciągu roku, dwóch czy pięciu nie da się zmienić całego parku samochodowego na świecie - mówi z kolei Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. - Mam jeszcze jedną, kluczową uwagę. Jeśli mówimy o Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, tam nie została jeszcze podjęta żadna decyzja, są tylko zapowiedzi polityków. Poza tym - z tego, co wiem - nie ma mowy o wstrzymaniu sprzedaży samochodów hybrydowych, a one przecież mają silnik spalinowy na pokładzie - zauważa.

Jakie wady ma samochód elektryczny? Jak długą trasę przejedziemy na jednym ładowaniu? Jak na perspektywę paliwowej rewolucji patrzą koncerny motoryzacyjne? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jakub Faryś (prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego), Maciej Mazur (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), prof. Lech Grzesiak (dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 17.25

mg/jp