Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 31.10.2017

Marcin Luter i reformacja. Rozłam czy odnowa Kościoła?

Dokładnie 500 lat temu augustiański mnich Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez, które miały rozpocząć dyskusję o chrześcijaństwie, a ostatecznie doprowadziły do rozpadu Kościoła.

W swoim wystąpieniu z 1517 roku duchowny zdecydowanie skrytykował handel odpustami, który w tamtym czasie stał się w Kościele katolickim powszechną praktyką. - Nie było to sprzeciwienie się odpustom jako takim, jeszcze wtedy Luter utrzymywał, że papież ma prawo udzielać odpustów. Oczekiwał natomiast debaty dotyczącej pokuty. Dopiero później, w ramach ewoluowania jego myśli i sytuacji, instytucja odpustów została zanegowana. Na wystąpienie Lutra należy spojrzeć jak na nawoływanie do reformy praktyki pokutnej. Tezy nie mówią o obaleniu papiestwa czy założeniu nowego Kościoła - podkreśla Dariusz Bruncz, redaktor naczelny portalu Ekumenizm.pl.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik przywołuje z kolei sentencję "Ecclesia Semper Reformanda", która mówi, że Kościół zawsze wymaga odnowy. - Św. Franciszek i św. Dominik również reformowali Kościół, ale pozostali w wewnątrz wspólnoty. Sobory również były odnową, ale zawsze od środka. Luter chciał odnowy, a wyszedł mu rozłam - zaznacza.

Na czym polega różnica pomiędzy katolickim a luterańskim spojrzeniem na relację człowiek-Bóg? Jak wygląda obecnie dialog różnych chrześcijańskich wyznań? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: ks. dr Paweł Rytel-Andrianik (wykładowca akademicki, rzecznik konferencji Episkopatu Polski), Dariusz Bruncz (redaktor naczelny portalu Ekumenizm.pl, współpracownik portalu Luter2017.pl)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 17.25

mg/mz