Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 23.01.2018

Sens i granice immunitetu parlamentarnego

Posłowie i senatorowie są z mocy prawa chronieni immunitetem parlamentarnym. W opinii ekspertów to nie tylko - czasem nadużywany - przywilej, ale przede wszystkim instytucja, która ma gwarantować niezależność w sprawowaniu mandatu.

Immunitet oznacza, że parlamentarzysta od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu lub senatu do odpowiedzialności karnej oraz że postępowanie karne wszczęte wobec niego przed dniem wyboru ulega zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu. Immunitet formalny traci się z chwilą zakończenia pełnienia danej funkcji.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. W ten sposób immunitet daje parlamentarzyście m.in. swobodę krytyki i chroni go nawet wtedy, gdy nie pełni już mandatu.

Z immunitetem związana jest także nietykalność, która oznacza zakaz zatrzymania oraz aresztowania parlamentarzysty bez zgody parlamentu. Wyjątkiem są sytuacje, w których poseł lub senator został ujęty na gorącym uczynku lub gdy jego zatrzymanie jest wymagane dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Ostatnio głośno było o immunitetach dwóch parlamentarzystów. Senatora PiS obecnie nie zrzeszonego Stanisława Koguta, który sam zrzekł się immunitetu, ale Senat nie wyraził zgody na jego zatrzymanie. Również poseł PO i sekretarz generalny Stanisław Gawłowski zrzekł się immunitetu.


Od prawej: rzecznik PSL. Marcin Święcicki (PO) i prowadzący audycję Marek Mądrzejewski Od prawej: Jakub Stefaniak, Marcin Święcicki i Marek Mądrzejewski        Fot: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

O sensie immunitetu, jego granicach i trybie uchylania debatowano w Jedynce.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Maria Koc (wicemarszałek Senatu, PiS), Marcin Święcicki (poseł PO), Jakub Stefaniak (rzecznik PSL)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 17.27

ag