Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 23.02.2018

Czy Polska wygra walkę ze smogiem?

Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza, przekraczając dopuszczalne wartości stężenia pyłu. Jeśli nie będzie poprawy, Komisja Europejska będzie wnioskować o kary. Co roku z powodu smogu umiera w naszym kraju 40-50 tys. ludzi.
Posłuchaj
  • Czy Polska wygra walkę ze smogiem? (Debata Jedynki)
Czytaj także

Każdego roku ilość i źródła pyłów monitoruje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. - Około 50-53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce produkowanych jest przez gospodarstwa domowe. Sektor transportowy to ok 10 proc., tyle samo przemysł czy energetyka - wyjaśnia  Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Mamy ok. 3 mln zasypowych kotłów na węgiel, tzw. kopciuchów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych i w których spalane są śmieci lub węgiel bardzo złej jakości - mówi. Przyznaje jednocześnie, że być może trzeba by się było zastanowić nad tym, czy tak szerokie zastosowanie węgla ma sens.

Dr Grzegorz Dziubanek z Uniwersytetu Medycznego podkreśla natomiast, że badania naukowe pokazują bardzo silny związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a wzrostem liczby zgonów oraz chorób układu krążenia i oddechowego, m.in. raka płuc. - Nasz kraj jest czerwoną plamą na tle innych państw europejskich, a jednocześnie możemy zauważyć dość duże różnice we wskaźnikach stanu zdrowia w naszym kraju i państwach znajdujących się na zachód od nas - argumentuje.

Polski rząd zapowiada walkę ze smogiem, ale jednocześnie zaznacza, że zakończy się ona dopiero w 2027 roku.

- Nie możemy tak długo czekać i nie trzeba tak długo czekać. Trybunał Sprawiedliwości w swoim wyroku uznał, że dotychczasowe działania władz Polski są niewystarczające, nieskuteczne i opieszałe. Analiza sytuacji w Polsce trwała przez kilka lat, cała procedura zaczęła się w 2009 roku - przekonuje Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji CientEarth.

Dlaczego Trybunał Konstytucyjny uznał działania Polski za nieefektywne? Jakie zmiany prawne mogłyby poprawić sytuację?

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Agnieszka Warso-Buchanan (Fundacja CientEarth), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), dr Grzegorz Dziubanek (kierownik Zakładu Środowiskowych Czynników Ryzyka Zdrowia z Katedry Zdrowia Środowiskowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (PR Katowice)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 17.26

mg/kul