Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.07.2018

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 

W latach komunizmu depolonizacje Wołynia zakończono definitywnie. Do czasów obecnych władze obu narodów nie umiały doprowadzić do pojednania mimo sympatii i poparcia niepodległościowych dążeń Ukrainy. Czy w obliczu coraz bardziej agresywnych poczynań Rosji powinniśmy doprowadzić do pojednania za wszelką cenę?

Małgorzata Gosiewska (PiS) podkreśla, że to co wydarzyło się na Ukrainie, to nie była sąsiedzka bijatyka. - To była zorganizowana i wcześniej zaplanowana oraz przygotowana zagłada ludzi polskiego pochodzenia - mówi posłanka.

Marcin Święcicki (PO) wskazuje, że co światlejsi Ukraińcy uznają zbrodnię dokonaną na niewinnej ludności. - W akcjach odwetowych zginęło znacznie mniej Ukraińców niż tych sto tysięcy Polaków, choć też trudno usprawiedliwiać zabijanie kobiet i dzieci - podkreśla poseł.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) zarzucił posłance Gosiewskiej i posłowi Święcickiemu, że relatywizują historię, czym wywołał gwałtowny protest obu rozmówców. - Uniemożliwianie krytykowania banderyzmu jest wspieraniem banderyzmu - oświadczył poseł.

Wysłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Małgorzata Gosiewska (posłanka PiS, wiceprzewodnicząca sejmowych Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Łączności z Polakami za Granicą), Marcin Święcicki (poseł PO, członek sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej), Grzegorz Długi (przewodniczący klubu poselskiego Kukiz’15, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 17.28

ag