Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.08.2018

Sierpień '80. Skąd czerpano wzory do uprawiania demokracji?

Solidarność odesłała tzw. demokrację ludową tam, gdzie jej miejsce – na śmietnik historii. Nie stało się to 38 lat temu. Trzeba było jeszcze przeżyć ostatnie spazmy komunizmu, traumę stanu wojennego i finalny etap rozkładu znienawidzonego systemu.
Posłuchaj
  • Goście audycji dyskutowali o strajkach 1980 roku (Debata Jedynki)
Czytaj także

Z końcem sierpnia roku 1980 rozpoczęło się 500 dni karnawału – jak wówczas to określano. Pod tym pojęciem kryło się 500 dni niełatwej szkoły demokracji. Z jakich wzorów czerpała Solidarność? Jak tamte doświadczenia wykorzystano po roku 1989? Co dzieje się z demokracją dziś i w Polsce, i na świecie?

Na czele sierpniowego strajku stanęli ludzie urodzeni, a na pewno wychowani, w Polsce Ludowej. Prof. Henryk Domański tłumaczył w audycji, skąd ci ludzie czerpali wzory uprawiania demokracji. – Tych wzorów można było się nauczyć w krajach zachodnich. W krajach, w których można było się organizować, komunikacja między władzą a społeczeństwem była czymś normalnym – powiedział gość audycji.

 Można jeszcze dodać czynniki społeczne, a z drugiej strony ekonomiczne – przyznał dr Bartłomiej Biskup. – To znaczy duże poparcie społeczne dla tych wydarzeń. Jednak te tłumy ludzi, którzy stali pod bramą Stoczni Gdańskiej, dodawały skrzydeł protestującym – dodał.

Czy demokracja wewnątrzzwiązkowa była ważnym etapem w drodze ku demokracji, której dziś jesteśmy uczestnikami? Czy aspekt moralny jest nieusuwalnie wpisany w demokratyczne sprawowanie władzy? Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki 

Rozmawiał:  Marek Mądrzejewski  

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, Instytut Filozofii i Socjologii PAN) i dr Bartłomiej Biskup (politolog, Instytut Nauk Politycznych UW)

Data emisji: 31.08.2018

Godzina emisji: 17.30

abi/mk