Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartłomiej Bitner 09.07.2019

Założenia programowe Platformy Obywatelskiej. Komentarze publicystów

Prawo i Sparwiedliwość już głośno dyskutowało o swoich wyborczych założeniach, niebawem w tym samym celu mają spotkać się politycy Platformy Obywatelskiej. O programie tej partii, do którego można dotrzeć na jej stronie w internecie, rozmawiali w "Debacie Jedynki" dziennikarze i publicyści.
Posłuchaj
  • Publicyści komentowali założenia programowe Platformy Obywatelskiej (Debata jedynki)
Czytaj także

Choć oficjalnie jeszcze się nie rozpoczęła, tak naprawdę wystartowała. Kampania wyborcza w polskiej polityce trwa już na dobre, a partie polityczne dyskutują o swoich założeniach i wewnątrz siebie, i z mieszkańcami. Politycy Prawa i Sprawiedliwości w miniony weekend spotkali się na konwencji w Katowicach, zaś Platforma Obywatelska na swojej stronie internetowej przedstawiła rozwiązania, jakie zamierza wprowadzić w życie po ewentualnym zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. To m.in. reforma programu Rodzina 500+, dla chętnych podwyższenie wieku emerytalnego czy po pewnym czasie od objęcia rządów przywrócenie gimnazjów.

platforma 1200 fb.jpg
Nowy program polityczny Platformy Obywatelskiej. Komentarze

Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" stwierdził, że program PO jest napisany "na lipę". - Czytałem go kilka miesięcy temu i np. w zakładce o ochronie środowiska znajdowały się punkty dotyczące internetu i obrony demokracji, które z ochroną środowiska zapewne nic wspólnego nie mają. Poza tym program ten jest sprzeczny z tym, co robią politycy PO. Przykładowo zakładają, że będą rozwijać transport rzeczny jako najbardziej ekologiczny, ale jednocześnie protestują przeciwko regulowaniu rzek czy przekopowi Mierzei Wiślanej - powiedział.

Krzysztof Karnkowski, publicysta portali frondalux.pl, przyznał, że odnosi wrażenie, że politycy PO zapomnieli o tym programie, bo na zarzuty o braku założeń programowych nie przekierowują do niego adwersarzy. - Być może tak jest dlatego, że nie ma się czym chwalić - powiedział. Jego zdaniem treści zawarte na stronie internetowej PO można podzielić na dwa rodzaje. - Takie, które mówią, że teraz jest źle, a wcześniej było dobrze, ale zrobimy tak, by znów było fajnie, a także na takie, które podejmują sprawy problematyczne. Chodzi m.in. o wiek emerytalny, gimnazja i program Rodzina 500+ - stwierdził Krzysztof Karnkowski.

Zdaniem Wojciecha Kościaka z Telewizji Republika, największy problem politycy PO mają właśnie z programem zapewniającym rodzinom świadczenia na dzieci. - Politycy chcą zreformować 500+ motywując to propaństwowością. Myślę, że chodzi tu o to, żeby był widoczny podział na populistów i partie dbające o państwo oraz żeby walczyć z populizmem za pomocą realizmu w kontekście gospodarki. Tyle tylko, że głównym problemem założeń PO jest duży poziom ich ogólności. Nie ma podanych konkretów, a są ogólniki. PO utrzymuje, że chce zreformować program Rodzina 500+, ale nie podaje, w jaki sposób chce to uczynić. To może odstraszać wyborców, bo nie wiedzą, czy reforma, którą PO przeprowadzi, nie spowoduje drastycznej redukcji rodzin kwalifikujących się do 500+ - zaznaczył Wojciech Kościak.

Łukasz Jankowski z Radia Wnet również skupił się na programie Rodzina 500+. Jak podkreślił, PO ma z nim olbrzymi kłopot, bo musi manewrować między wyborcami będącymi zwolennikami tego programu, a tymi, którzy nie są mu przychylni. - Z jednej strony PO musi wygrać wybory, a nie może tego zrobić, jeżeli powie, że zabierze 500+, natomiast z drugiej musi też dbać o swój elektorat uważający, że 500+ jest złym programem. Założenia tej partii wiszą więc spokojnie na stronie, ale będą aktualizowane - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Łukasz Jankowski (Radio Wnet), Krzysztof Karnkowski (frondalux.pl), Wojciech Kościak (TV Republika)

Data emisji: 9.07.19

Godzina emisji: 18.06

bb/K.A