Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Kurek 31.10.2019

Jak budować tożsamość narodową? Dyskusja polityków

Poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek i Andrzej Grzyb, poseł elekt Polskiego Stronnictwa Ludowego rozmawiali w audycji "Debata Jedynki" o roli pamięci historycznej w życiu narodu.
Posłuchaj
  • Poseł elekt PiS Marcin Porzucek i Andrzej Grzyb, poseł elekt PSL o tożsamości narodowej (Jedynka/Debata Jedynki)
Czytaj także

W mijającym roku obchodziliśmy m.in: 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 30. rocznicę wyborów czerwcowych. Marek Mądrzejewski zapytał swoich gości, czy uczczenie tych wydarzeń wzmocniło poczucie tożsamości zbiorowej?

east_news_prezydent_andrzej_duda1200.jpg
Prezydent: odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości

Marcin Porzucek z PiS mówił, że młodsze pokolenie, które również on reprezentuje, widzi, że nie ma przyszłości bez patrzenia w przeszłość.

- Udało się parę lat temu przywrócić do pamięci losy Żołnierzy Wyklętych. Od jakiegoś czasu jest czymś normalnym, że śpiewamy przynajmniej dwie, a bardzo często cztery zwrotki hymnu. To jest teraz coś naturalnego, a jeszcze parę lat temu mało kto te zwrotki znał - stwierdził polityk.

Gość radiowej Jedynki dodał, że mimo upływu lat zdarzają się różnice zdań w odniesieniu do naszej historii. - Wypowiedź prezydenta Lecha Wałęsy dotycząca śp. Kornela Morawieckiego pokazuje, że pewne rzeczy wracają - ocenił. Marcin Porzucek dodał, że wypowiedź byłego prezydenta jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się na scenie politycznej. 

CZYTAJ TAKŻE: Zobacz Serwis specjalny portalu PolskiegRadio24.pl poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości >>>

Budowanie tożsamości narodowej

Andrzej Grzyb z PSL stwierdził natomiast, że obchody historycznych rocznic budują poczucie tożsamości narodowej również wtedy, gdy jesteśmy podzielni w różnych sprawach. Przypomniał też, że dziś (31 października) przypada rocznica odejścia dwóch ojców polskiej niepodległości, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego.

Wojciech Korfanty wiki 1200.jpg
1918. Korfanty żąda od Niemców "własnej Polski"

- W zeszłym roku obchodziliśmy też stulecie Powstania Wielkopolskiego, które przyniosło wolność i przyłączenie do rodzącej się Rzeczpospolitej Wielkopolski i części Pomorza. A potem, w wyniku Powstań Śląskich, części Śląska - podkreślił polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Marcin Porzucek (poseł elekt PiS), Andrzej Grzyb (poseł elekt PSL)

Data emisji: 31.10.19

Godzina emisji: 18.09

pkur