Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Szewczuk 16.10.2020

Poseł PiS: mówi się o fatalnym poziomie polskiej służby zdrowia - to nieprawda

- Ciągle jest powtarzane, że nasza służba zdrowia jest na takim fatalnym poziomie, co jest oczywiście nieprawdą - powiedziała Anna Kwiecień (PiS) i zaznaczyła, że w kraju przybywa lekarzy i pielęgniarek. - Teraz widać, że nie przygotowano ani służby zdrowia, ani ram prawnych, działalności organizacyjnych na to, co się dzieje - mówi Wojciech Konieczny (Lewica), który uważa, że wszelkie problemy załatwiane są "pod wpływem chwili".

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 7 705 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Od wczoraj zmarły 132 zakażone osoby, spośród których 120 miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 2 185 zakażonych osób. Ostatnie dni, gdy raportuje się po kilka tysięcy zakażeń dziennie, skłaniają wielu do dyskusji o wytrzymałości krajowej służby zdrowia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_koronawirus_shutterstock.jpg
"Ich efekty powinny być widoczne za tydzień". Rzecznik MZ o skuteczności nowych rozwiązań

Senator Lewicy: nie przygotowano służby zdrowia

Wojciech Konieczny uważa, że "ocena tego, co się dzieje, jest jednoznaczna". - Jesteśmy opóźnieni i nie zostaliśmy odpowiednio przygotowani - wskazał senator Lewicy. - O ile na początku mieliśmy jakąś strategię (...), tak teraz widać, że nie przygotowano ani służby zdrowia, ani ram prawnych, działalności organizacyjnych na to, co się dzieje i jest to załatwiane szybko, pod wpływem chwili, z zaskoczenia - ocenił.

Posłuchaj
23:50 [ Debata 16 październik 2020 18_11_49.mp3 Politycy o polskiej służbie zdrowia w czasie pandemii (Debata Jedynki)

 

- Mamy służbę zdrowia sprzed epidemii, taką, która ledwo wystarczała, żeby jakoś sobie radzić - mówił polityk. Dodał też, że tzw. model szwedzki w podejściu do epidemii jest w Polsce niemożliwy.

Czytaj także:

Poseł PiS: mamy w kraju coraz więcej lekarzy

Według Anny Kwiecień (PiS), "ciągle jest powtarzane, że nasza służba zdrowia jest na takim fatalnym poziomie, co jest oczywiście nieprawdą"- Warto powiedzieć, co zostało zrobione - dodała i podkreśliła, że w 2015 roku wykształcono 3,1 tys. lekarzy. - Natomiast w roku 2020 to jest 5,1 tys., zwiększyliśmy o 2 tys. liczbę młodych ludzi kończących kierunek lekarski - mówiła.

Anna Kwiecień zaznaczyła też, że coraz mniej lekarzy i pielęgniarek pobiera zaświadczenia upoważniające do pracy w Unii Europejskiej. - Z czego to wynika? Chociażby ze zdecydowanej poprawy wynagrodzeń - wskazała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Anna Kwiecień (poseł PiS), Wojciech Konieczny (senator Lewicy)

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 18.11

ms, IAR