Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Bączek 18.11.2020

Prof. Krasnodębski: nas się oskarża o łamanie praworządności, a sama UE nie dba o procedury

- Unia Europejska to twór, w którym nie ma podziału władzy czy nawet jasno określonych kompetencji czy reguł. Nas się oskarża o łamanie praworządności, a tymczasem sama UE nie dba o procedury czy ustalenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również eurodeputowany PSL Adam Jarubas.
1200_Morawiecki_PAP.png
Premier: UE karząca słabszych to nie jest Unia, do której wchodziliśmy

- Unia Europejska to wartości, a nie rozporządzenia omijające traktaty. Unia, gdzie jest europejska oligarchia karząca słabszych, to nie jest Unia, do której wchodziliśmy i to nie jest UE, która ma przed sobą przyszłość - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Prof. Zdzisław Krasnodębski, który był jednym z gości "Debaty Jedynki", podkreślił, że "wiele krajów ma obawy związane z tendencją ku federalizacji i zwiększaniu kompetencji UE".

- Jest również aspekt, który nas w szczególności dotyczy, czyli powiązanie funduszy unijnych z praworządnością. Od czasu kryzysu finansowego widzimy takie pozaprawne działania w Unii - tłumaczył.

Posłuchaj
24:29 [PR1] PR1 (mp3) 18 listopad_2020_11_18-18-11-26_for_media.mp3 Prof. Krasnodębski: wiele krajów ma obawy związane z tendencją ku federalizacji i zwiększaniu kompetencji UE (Debata Jedynki/Jedynka)
Unia Europejska 1200 free
"Możliwe narzędzie nacisku na Polskę lub inny kraj". Senator PiS o uzależnieniu funduszy od praworządności

- Nas się oskarża o łamanie praworządności, a tymczasem sama UE nie dba o procedury czy ustalenia - jak np. europarlament, który wprowadza poprawki do budżetu, nie mając do tego prawa. Unia to twór, w którym nie ma podziału władzy czy nawet jasno określonych kompetencji czy reguł - zaznaczył europoseł PiS.

"Krzywdzące mechanizmy"

Zdaniem Adama Jarubasa "nikt przytomny nie marzy o tym, by Polska miała wstrzymywane fundusze z UE". - Słuchając wystąpienia premiera, zachodzę w głowę... Jak to jest, że jeszcze w lipcu premier mówił o wielkim sukcesie rządu w związku z budżetem unijnym, że odrzucanie takiego budżetu byłoby "strzałem w głowę"? - pytał.

- Premier był również za większością kwalifikowaną. (...) Byłbym szczęśliwszy, gdyby nie było przesłanek, żeby uruchamiać tak krzywdzące mechanizmy jak weto - powiedział.

***

Polska i Węgry sprzeciwiły się przyjęciu rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. Rozporządzenie przyjęto jednak większością kwalifikowaną państw członkowskich.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS), Adam Jarubas (europoseł PSL)
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 18.11

PR1/PAP
pb