Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 31.08.2016

Sierpień ’80 we wspomnieniach uczestników

Z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych radiowa Jedynka przez cały dzień prezentować będzie wspomnienia uczestników wydarzeń, które rozegrały się w sierpniu 1980 roku.
Posłuchaj
  • Lech Wałęsa – współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność"
  • Anna Walentynowicz – jej dyscyplinarne zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej wywołało strajk w 1980 r.
  • Jerzy Borowczak – bliski współpracownik Lecha Wałęsy, inicjator strajku w Stoczni Gdańskiej, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność (Jedynka)
  • Alina Pieńkowska – współorganizatorka strajku w Stoczni Gdańskiej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych (Jedynka)
  • Bogdan Borusewicz - współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej, współzałożyciel NSZZ "Solidarność" i wiceprzewodniczący Komisji Krajowej związku (Jedynka)
  • Konrad Bieliński – uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej, redaktor Strajkowego Biuletynu informacyjnego "Solidarność"
  • Krzysztof Wyszkowski – uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej, sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność" (Jedynka)
  • Józef Pinior – organizator struktur Solidarności na Dolnym Śląsku, członek Zarządu Regionu i rzecznik finansowy związku
Czytaj także

Sierpień 1980 roku to w Polsce początek końca komunizmu. Miesiąc ten przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, które zmieniły się z czasem w falę protestów w całym kraju. Wrzeć zaczęło już na początku lipca, kiedy z powodu podwyżek cen mięsa, robotnicy w kilkuset zakładach pracy na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zwracali uwagę na swoją trudną sytuację.

14 sierpnia strajkować zaczęła Stocznia Gdańska im. Lenina. Bezpośrednim pretekstem było zwolnienie wieloletniej pracownicy Anny Walentynowicz. Strajk zainicjowali Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Lech Wałęsa, który stał się jego przywódcą. Prawie natychmiast z gdańskimi stoczniowcami zaczęli się solidaryzować pracownicy innych zakładów na Wybrzeżu i w innych regionach kraju. Dzięki twardym i konsekwentnym negocjacjom, po ponad dwóch tygodniach rozmów robotników z przedstawicielami rządu, osiągnięto kompromis i podpisano porozumienie. To otworzyło drogę do utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

Kolejne miesiące, nazywane karnawałem Solidarności, to okres w którym władza musiała nareszcie liczyć się także z głosem obywateli. Ten czas względnej wolności przerwało jednak 13 grudnia 1981 roku wprowadzenie stanu wojennego.

Wydarzenia Sierpnia '80 ich bohaterowie wspominają w cyklu "Dzień Solidarności i Wolności" prezentowanym w radiowej Jedynce w środę (31.08) w 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

***

pg