Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 01.10.2016

Starość też radość! Jak się cieszyć jesienią życia?

W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych sprawdzamy, jak starzeją się Polacy. - Proces starzenia zaczyna się między 30. a 40. rokiem życia, czyli wtedy, kiedy nie myślimy jeszcze o starości - zauważa prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.
Posłuchaj
  • Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis o sposobie na szczęśliwą starość (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Ekspertka podkreśla, że nie mamy parametru mierzącego zużycie organizmu. - Granicę starości ustaliliśmy na 65. rok życia. Bardzo bym chciała, żeby wszyscy zdali sobie sprawę z tego, że jest ona sztuczna, podobnie jak granica dojrzałości ustalona na wiek 18 lat - mówi prof. Wieczorowska-Tobis.

Podczas audycji zastanawialiśmy się też, jak należy określać osoby w starszym wieku, by nie czuły się one stygmatyzowane. - Generalnie jeśli pytamy młode osoby o to, z czym kojarzy im się słowo "stary", odpowiadają one, że z czymś zużytym, niepotrzebnym, do wyrzucenia. Z drugiej strony osoby w podeszłym wieku często nie chcą, by używać eufemizmów i przekonują, że wino im starsze, tym lepsze - deklaruje gość audycji.

Jak media podchodzą do tematu starości? W jakim stopniu proces starzenia zależy od nas samych? Co należy zmienić w polskim systemie opeiki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis (prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego)

Data emisji: 1.10.2016

Godzina emisji: 7.15

mg/gs