Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 01.03.2021

48 lat "Sygnałów dnia". Jak przez dekady zmieniła się ta audycja?

"Sygnały dnia" obchodzą dziś 48. urodziny. Ta kultowa audycja po raz pierwszy została nadana 1 marca 1973 roku i chociaż od tamtego czasu poruszane tematy niewiele się zmieniły, to od strony technicznej "Sygnały dnia" wyglądają już całkowicie inaczej. - Nowoczesna rozgłośnia musi być dzisiaj obecna nie tylko w tradycyjnym odbiorniku radiowym, ale także przyciągać odbiorców w internecie - mówi Krzysztof Kossowski, zastępca dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
Posłuchaj
  • Obecnie "Sygnały dnia" powstają w dwóch studiach, które znajdują się w różnych częściach budynku Polskiego Radia (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

żołnierze PAP 1200.jpg
"Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych
Posłuchaj
04:16 Jedynka/Sygnały dnia - 1.03.2021 48 lat "Sygnałów dnia" Obecnie "Sygnały dnia" powstają w dwóch studiach, które znajdują się w różnych częściach budynku Polskiego Radia (Jedynka/Sygnały dnia)

48 lat temu, w pierwszym wydaniu "Sygnałów dnia", informowaliśmy m.in. o wizycie brytyjskiego premiera w Niemczech, uroczystościach związanych z Rokiem Kopernikowskim w Sztokholmie czy alarmie lawinowym w Tatrach. Tematy nie odbiegały więc od tych, o których mówimy w obecnych czasach. Zmieniła się jedynie technologia przekazywania informacji, niemniej z punktu widzenia słuchacza, także to niewiele uległo zmianie.

- Dalej jest odbiornik radiowy i część słuchaczy nadal słucha na falach długich. Część słucha też na UKF-ie, od kilkudziesięciu lat jest taka możliwość, ale część słuchaczy słucha nas w nowszych technologiach (…), czyli poprzez aplikacje internetowe, różnego rodzaju oprogramowania, strony internetowe, ale również za pośrednictwem DAB+, czyli najświeższej technologii stosowanej w Polskim Radiu - twierdzi Sławomir Krzewiński, dyrektor Biura Technologii Polskiego Radia.

Multimedialne studio

Obecnie "Sygnały dnia" powstają w dwóch studiach, które znajdują się w różnych częściach budynku Polskiego Radia.

- Tego słuchacz nie widzi, nie wie i… tak ma być. Radio to sztuka wyobraźni, jak niektórzy mówią. W studiu głównym, które istnieje już od dawna, znajduje się prowadzący słyszalny w radiu. Natomiast w studiu multimedialnym, które uruchomiliśmy w grudniu 2019 roku, na kilka miesięcy przed ogłoszeniem pandemii, siedzi drugi prowadzący, który z jednej strony jest słyszalny w odbiornikach radiowych, a z drugiej wykorzystujemy multimedialność tego studia, żeby prowadzić rozmowy, które można nie tylko słuchać, ale również oglądać - wyjaśnia Sławomir Krzewiński.

Krzysztof Kossowski przyznaje, że multimedia przekładają się na dynamiczny rozwój "Sygnałów dnia". - Nowoczesna rozgłośnia musi być dzisiaj obecna nie tylko w tradycyjnym odbiorniku radiowym, ale także przyciągać odbiorców w internecie. Dlatego też od kilku lat rozmów z gośćmi „Sygnałów dnia” można nie tylko słuchać, ale także oglądać je w streamingu wideo na portalu Polskiego Radia i w naszych mediach społecznościowych - mówi zastępca dyrektora IAR.

Czytaj także:

Najwyższa jakość dźwięku

Program 1 Polskiego Radia można śledzić na Facebooku, Instagramie, YouTube i Twitterze. "Sygnały dnia" można mieć pod ręką również za sprawą mobilnej aplikacji. Sławomir Krzewiński szczególną uwagę zwraca jednak na technologię DAB+.

- Jest to taka technologia, która z jednej strony pozwala nam na zwiększenie ilości dostępnych kanałów w emisji naziemnej, czyli takich, które możemy odbierać na odbiorniku cyfrowym, radiowym, niepodpiętym do internetu, niepodpiętym do anteny satelitarnej, tylko po prostu korzystającym z tego przysłowiowego eteru, a z drugiej strony gwarantującym nam najwyższą jakość dźwięku - mówi Sławomir Krzewiński.

    ***

    Tytuł audycji: Sygnały dnia 

    Materiał: Maja Mazurek

    Data emisji: 1.03.2021

    Godzina emisji: 7.47

    DS