Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 23.03.2021

Czy tegoroczna wiosna i lato zaskoczą nas pogodowo?

Mimo tego, że zaczęła się już nie tylko astronomiczna, ale także kalendarzowa wiosna, nadal nie bardzo widać ją wokół nas. Jednak, jak prognozują synoptycy IMGW, do Polski powoli zbliża się wiosenne ocieplenie, a najbliższe dni mogą być ostatnimi w tym sezonie podczas których doświadczymy zimowej aury. 

czytaj więcej
1200_wiosna_shutterstock.png
"Jedyne takie miejsce": witamy wiosnę w lesie w okolicach Celestynowa

- Można powiedzieć, że wiosna zacznie być prawdziwa pod względem termicznym od połowy tygodnia. Temperatura podskoczy nawet do 15-16 stopni Celsjusza. Będzie też sporo słońca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Posłuchaj
03:56 _PR1_AAC 2021_03_22-06-47-07.mp3 Co nas czeka w pogodzie wiosną i latem? (Sygnały dnia/Jedynka)

O tym, że nadchodzą ciepłe dni najlepiej wie przyroda. Jak tłumaczy Anna Malinowska z Lasów Państwowych, od kilku tygodni między drzewami pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, jak wawrzynek wilczełyko, przebiśniegi czy przylaszczki. 

Co nas czeka dalej w pogodzie? 

Grzegorz Walijewski wyjaśnia, że mimo tego, iż nie da się przewidzieć dokładnie pogody na kilka tygodni do przodu, modele długoterminowe pokazują, że maj będzie w normie, zarówno jeśli chodzi o temperaturę jak i opady. - Czerwiec natomiast będzie z temperaturami powyżej normy - dodaje. 

Także geograf, meteorolog i żeglarz Michał Brennek zapowiada, że tegoroczne lato będzie równie atrakcyjne jak mroźna i śnieżna była zima. - Nowa norma klimatyczna jest taka, że lata będą bardzo upalne i to wcale nie dobrze - podkreśla. 

czytaj więcej
skowronek 1200 shutter.jpg
Wiosna tuż, tuż... Które ptaki ją zwiastują?

***

Wiosna astronomiczna i kalendarzowa to tylko niektóre rodzaje wiosny. Jest także wiosna termiczna, która zaczyna się wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni, ale osiąga nie więcej niż 10 stopni. Dla botaników istotna jest wiosna fenologiczna - okres w przyrodzie, kiedy trawa staje się zielona, a na drzewach pojawiają się pąki kwiatów i liści.


. .

Jej pierwsze symptomy możemy zauważyć w postaci kwitnącej leszczyny. Wiosna, gdy świeci słońce i wszystko budzi się do życia, była i jest inspiracją dla wielu twórców. Pełna zachwytu tą porą roku jest piosenka zespołu "Skaldowie", w której śpiewają, że "Nie przeszkadza tytuł, wiek i płeć, by zieloną wiosnę w głowie mieć", czy kompozycja Marka Grechuty, będąca afirmacją wiosny - "Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi. Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty!".

Marek Grechuta – temat/"Wiosna, ach to ty"

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzą: Karolina Rożej, Katarzyna Gójska 

Materiał: Klaudia Porębska 

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 6.47

Jedynka/IAR/PAP/kh