Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 03.04.2019

70. rocznica powstania NATO. Jakie wzywania stoją przed Sojuszem?

– Pytanie, czy Sojusz Północnoatlantycki powinien jedynie bronić się, czy może w jakimś wymiarze mógłby przejść do ofensywy, nie militarnej, ale politycznej przeciwko Rosji – zastanawiał się Łukasz Kulesa, ekspert ds. bezpieczeństwa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Waszyngtonie trwają obchody 70. rocznicy powstania NATO.
Posłuchaj
  • 3.04.19 Łukasz Kulesa: Sojusz będzie musiał adaptować się do nowego zagrożenia, które jest wielowymiarowe
Czytaj także

W ramach odbywających się w Waszyngtonie obchodów przed połączonymi izbami Kongresu USA wystąpił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że Sojusz ma wielkie znaczenie dla utrzymania pokoju na świecie i służy nie tylko Europie, ale też Ameryce.

"Po obu stronach Atlantyku stawiane są pytania o siłę naszego partnerstwa. Przezwyciężyliśmy dzielące nas różnice w przeszłości, musimy przezwyciężyć te różnice teraz. Ponieważ w przyszłości będziemy potrzebować naszego Sojuszu nawet jeszcze bardziej" - wezwał. Odniósł się w ten sposób do tego, że prezydent USA Donald Trump niejednokrotnie kwestionował publicznie przydatność NATO dla Stanów Zjednoczonych.

– Rola Stanów Zjednoczonych w Sojuszu jest absolutnie kluczowa. Pokrywają one większość wydatków obronnych. To również istotne zdolności wojskowe. Bez USA Pakt nie miałby racji bytu. Dlatego niezależnie kto jest lub będzie prezydentem tego kraju, to jego słowa należy traktować bardzo poważnie. Tak ostrych wypowiedzi, jak u prezydenta Trumpa, dotąd nie słyszeliśmy. Z drugiej strony podziałało to mobilizująco na pozostałych członków Sojuszu, co przełożyło się na wzrost ich wydatków na obronność – zauważył Łukasz Kulesa.    

Jeśli chodzi o wyzwania stojące przed NATO, Stoltenberg oświadczył, że organizacja musi stawić czoło "coraz bardziej asertywnej Rosji". Mówił też, że nadal będzie nakłaniał Rosję do powrotu do traktatu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zawartego w 1987 r. miedzy ZSRR i USA), ale zarazem, że NATO musi się przygotować do świata bez tego traktatu.

– Sojusz będzie musiał adaptować się do nowego zagrożenia, które jest wielowymiarowe. Nie chodzi jedynie o czołgi i samoloty. Należy tu wspomnieć o operacjach informacyjnych oraz w cyberprzestrzeni. Wyzwaniem jest również pytanie, czy Sojusz powinien jedynie bronić się, czy może w jakimś wymiarze przejść do ofensywy, nie militarnej, ale politycznej przeciwko Rosji – dodał ekspert.

Magazyn "Świat w Powiększeniu" prowadziła Magdalena Skajewska.

PAP/Polskie Radio 24/db

----------------------------------

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 19.47