Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Bączek 21.01.2020

"Dyplomacja handlowa par excellence". Ekspert o wizycie premiera w Japonii

- Jak na razie doniesienia z wizyty premiera są bardzo pozytywne. Posunąłbym się do stwierdzenia, że to był pierwszy przypadek takiej dyplomacji handlowej par excellence w wykonaniu polskiego rządu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. wschodnich Paweł Behrendt.
Posłuchaj
  • Paweł Behrendt: japońskie firmy nie obsługują kompleksowej sieci 5G (Świat w powiększeniu/PR24)
Czytaj także
PAP Morawiecki i Shinzo Abe 1200.jpg
Premier w Tokio: potrzebujemy Japonii w obszarze technologii nuklearnych i komunikacyjnych

- Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera jak Japonia i japońskie firmy w obszarze technologii czy 5G - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe.

Szef japońskiego rządu wskazał, że podczas spotkania poruszono kwestie gospodarcze, w tym współpracy nad projektem CPK. - Zmierzamy do tego, aby japońskie technologie i wiedza przyczyniły się do uatrakcyjnienia polskiej infrastruktury - mówił.

"Pierwszy taki przypadek"

Paweł Behrendt, ekspert ds. wschodnich podkreślił, że "jak na razie doniesienia z wizyty premiera są bardzo pozytywne". - Spotkanie było dobrze przygotowane. Posunąłbym się do stwierdzenia, że to był pierwszy przypadek takiej dyplomacji handlowej par excellence w wykonaniu polskiego rządu. Polityk wysokiej rangi jedzie do innego kraju w otoczeniu przedstawicieli biznesu i tam kontaktuje się przede wszystkim z przedstawicielami tamtejszego biznesu, starając się doprowadzić do zawierania kolejnych umów - tłumaczył.

cpk-1200-free.jpg
Japończycy pomogą przy CPK. Możemy skorzystać z doświadczeń ich gigalotniska

- Japońskie firmy nie obsługują kompleksowej sieci 5G. Tutaj raczej idzie to w stronę wspólnego przeciwstawiania się chińskiej presji w tej materii. Powiedzmy sobie otwarcie: obecnie na świecie kompleksową sieć 5G może zbudować tylko pięć firm: Nokia, Ericsson, południowokoreański Samsung, chińskie Huawei oraz ZTE - mówił ekspert.

- Ta polsko-japońska współpraca może dotyczyć koordynacji polityczno gospodarczej, ale oprócz tego kilka japońskich firm produkuje też elementy infrastruktury telefonicznej i być może w tym kierunku to zmierza. Musimy pamiętać, że rozmowa premierów Morawieckiego i Abe była na ten temat dość ogólnikowa. To było raczej takie zasygnalizowanie zainteresowania dwustronną współpracą w tej materii - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Behrendt
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/pb