Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 08.06.2020

Reakcje niemieckich polityków na doniesienia ws. wycofania żołnierzy USA. Ekspert: potężny szok

- Informacje dotyczące planu Donalda Trumpa mocno wstrząsnęły niemiecką polityką. Nikt nie konsultował z Niemcami możliwości wycofania części wojsk USA. Wtajemniczony w te plany nie został szef dyplomacji naszych zachodnich sąsiadów Heiko Maas - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i "Nowego Państwa".
Posłuchaj
  • Olga Doleśniak-Harczuk o medialnych doniesieniach dotyczących planu wycofania części amerykańskich żołnierzy z terenu Niemiec ("Świat w powiększeniu")
Czytaj także

Prezydent USA Donald Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Tak podaje dziennik "Wall Street Journal". Natomiast Reuters poinformował, że część z wycofywanych oddziałów zostanie skierowana do Polski i do innych krajów sojuszniczych Stanów Zjednoczonych. Te doniesienia mocno zadomowiły się w debacie publicznej dotyczącej kwestii obronności i współpracy międzynarodowej.

lewicki.jpg
Prof. Lewicki: Trump uznaje obecność wojsk USA w Niemczech za relikt zimnej wojny

Niemiecki szok

Według nieoficjalnych informacji również z mediów o planach amerykańskiego prezydenta miała dowiedzieć się niemiecka elita polityczna. Olga Doleśniak-Harczuk podkreśliła, że nie było to lekkie zaskoczenie, a potężny szok.

- Mocno wstrząsnęło to niemiecką polityką, gdyż nikt z Niemcami nie konsultował możliwości wycofania części wojsk USA. Wtajemniczony w te plany nie został szef dyplomacji naszych zachodnich sąsiadów Heiko Maas. Posypały się na niego gromy. Zarzuca się mu, że jest pomijany przez Amerykanów - wskazała Olga Doleśniak-Harczuk.

"Pogróżek wobec niemieckiego rządu nie odbierano z pełną powagą"

Jak przypomniał prowadzący audycję "Świat w powiększeniu" Antoni Opaliński, amerykańska administracja, w tym Donald Trump, zwracała uwagę, że jeśli Niemcy nie zwiększą nakładów na obronność, to będzie się to wiązało z konsekwencjami. Podkreślał to również ambasador USA w Niemczech Richard Grenell.

amerykański żołnierze FREE 1200.jpg
"Bez uszczerbku dla obrony strategicznych celów". Talaga o możliwym wycofaniu z Niemiec części żołnierzy USA

- Jego słowa odbierano jako element twitterowej dyplomacji, jako prężenie muskułów przez Waszyngton. Politycy niemieccy oburzali się, odpowiadali na jego wpisy na Twitterze, jednak nie traktowali z pełną powagą pogróżek pod adresem niemieckiego rządu. Oceniano, że zbyt pewnie czuje się w Berlinie - stwierdziła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Pomimo zaskoczenia wśród niemieckich środowisk politycznych są również takie, które cieszą się z zapowiedzi wycofania części amerykańskich wojsk z Niemiec. O tym, kto prezentuje taką postawę, Olga Doleśniak-Harczuk mówiła w całej rozmowie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu" 
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo" oraz Instytut Staszica)
Data emisji: 08.06.2020
Godzina emisji: 19.42

Polskie Radio 24/db