Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 09.08.2020

Dr Fyderek: Liban kluczowy dla bezpieczeństwa Europy

- Liban leży w strategicznym miejscu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie ścierają się strefy wpływów wielu mocarstw - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Fyderek z Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mieszkańcy Bejrutu opłakują zabitych we wtorkowej eksplozji chemikaliów w porcie. W libańskiej stolicy trwają pogrzeby pierwszych ofiar, w tym strażaków, którzy zginęli, gdy próbowali opanować pożar magazynu z saletrą amonową.

Na pomoc Libańczykom

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał państwa do szybkiej i skutecznej pomocy Libańczykom, otwierając w niedzielę telekonferencję światowych przywódców. Podkreślił też, że koordynacją pomocy powinien zająć się ONZ.

- Naszym zadaniem jest dziś działać szybko i skutecznie, koordynując naszą pomoc na miejscu tak, by trafiła ona jak najszybciej do Libańczyków - stwierdził Macron ze swojej letniej rezydencji w Bregancon w przemówieniu otwierającym zwołaną w trybie pilnym konferencję państw darczyńców.

W wirtualnym spotkaniu, współorganizowanym przez ONZ i Francję, udział biorą dziesiątki przywódców państw, w tym m.in. prezydent USA Donald Trump.

Macron w przemówieniu zwrócił się również do libańskich władz, odnosząc się do gwałtownych protestów, które w sobotę wstrząsnęły Bejrutem. Przywódca wezwał libańskich polityków, by "zrobili wszystko, by kraj nie upadł i by odpowiedzieć na aspiracje, które słusznie wyraża lud libański na ulicach Bejrutu". Dodał przy tym, że społeczność międzynarodowa oczekuje niezależnego i wiarygodnego śledztwa w sprawie katastrofy z 4 sierpnia.


Liban wybuch Bejrut free 1200.jpg
Śledztwo ws. eksplozji w Bejrucie. Libańskie służby aresztowały 16 osób

Macron zachęcił również uczestników konferencji do jedności "mimo warunków geopolitycznych" wokół Iranu. W wydarzeniu nie wzięły udziału m.in. Turcja i Iran, a także przywódcy Rosji i Izraela, którzy jednak mieli zapewnić o chęci wsparcia.

Zadeklarowane podczas konferencji kwoty wsparcia dla Libanu mają zostać przeznaczone na żywność, sprzęt medyczny, odbudowę miasta oraz szpitali i szkół.

"Katastrofa wyzwoliła duże pokłady międzynarodowej solidarności"

Goście audycji "Świat w Powiększeniu" był dr Łukasz Fyderek z Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówił o bieżącej sytuacji panującej w stolicy Libanu.

Czytaj więcej:

Dr Łukasz Fyderek był pytany, dlaczego tak wiele krajów chce pomagać Libańczykom?

Mamy dwie podstawowy motywacje. Pierwsza motywacja jest natury humanitarnej, bo tak nagła katastrofa, która dotknęła Libańczyków, wyzwoliła duże pokłady międzynarodowej solidarności. Jest też motywacja geopolityczna – Liban leży w strategicznym miejsc na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie ścierają się strefy wpływów wielu mocarstw. Liban jest krajem kluczowym dla bezpieczeństwa Europy, ale także m.in. Izraela, Turcji, Iranu i Arabii Saudyjskiej - powiedział Dr Łukasz Fyderek.

Posłuchaj
25:14 LIBAN.mp3 09.08.2020 Dr Łukasz Fyderek: Ta nagła katastrofa, która dotknęła Libańczyków, wyzwoliła duże pokłady międzynarodowej solidarności. (Świat w Powiększeniu/PR24)

W audycji także o trwających w Libanie protestach. Tematem audycji było ponadto zaangażowanie ratowników z Polski i długotrwałe konsekwencje gospodarcze wiążące się z wybuchem chemikaliów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Piotr Waż
Gość: dr Łukasz Fyderek, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data emisji: 09.08.2020
Godzina emisji: 19.33

PR24/PAP/tb