Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 21.09.2021

Zalewska: wydobycie węgla nie ma wpływu na poziom wód, ws. Turowa wszystko jest oparte na nieprawdzie

- W tej sprawie wszystko jest oparte na nieprawdzie. Kompleks Turów PGE przeprowadził razem z IMGW wieloletnie badania, w których udowodniono - przedstawiono to Komisji Europejskiej i Trybunałowi Sprawiedliwości UE - że wydobycie węgla absolutnie nie ma wpływu na poziom wód gruntowych - powiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie.

turów forum 1200.jpg
Nie zamierzamy wyłączyć kopalni i elektrowni Turów". Premier o wyroku TSUE

- W tej sprawie wszystko jest oparte na nieprawdzie. Kompleks Turów PGE przeprowadził razem z IMGW wieloletnie badania, w których udowodniono - przedstawiono to Komisji Europejskiej i Trybunałowi Sprawiedliwości UE - że wydobycie węgla absolutnie nie ma wpływu na poziom wód gruntowych - podkreśliła Anna Zalewska. 

Posłuchaj
25:36 PR24 2021_09_21-19-33-33.mp3 Anna Zalewska o sprawie kopalni w Turowie (Świat w powiększeniu)

- Mało tego, polscy samorządowcy mówili, że jeśli jest jakiś kłopot po stronie czeskiej, to możemy przyłączyć ludzi do polskich sieci wodociągowych. Ale oni nie chcieli z tego skorzystać. Były też przeprowadzane badania, z których wynika, że mieszkańcy po stronie czeskiej i po stronie polskiej nie chcą tego konfliktu. Chcą żyć w przyjaźni, tak jak żyli do tej pory, także pracując w kompleksie Turów - dodała europoseł. 

Jej zdaniem "trzeba się zastanowić, dlaczego to się dzieje w Polsce". - To jest konkurencja energetyczna, to walka o pieniądze, o to, kto będzie hegemonem energetycznym. Myślę, że po wybudowaniu Nord Stream 2 wszyscy zdają sobie sprawę, że będą to Niemcy - zaznaczyła. 

Czytaj także:

Anna Zalewska podkreśliła również, że "nie można zamknąć kopalni z dnia na dzień". - W prawie klimatycznym umówiliśmy się na rok 2050. To jest długi, skomplikowany proces. Po pierwsze, trzeba zapewnić Polakom miejsca pracy. Poza tym zamknięcie kopalni grozi katastrofą ekologiczną - podsumowała. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS) 

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 19.33

bartos