Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 12.12.2020

Gen. Dębczak: program Legii Akademickiej jest otwarty dla wszystkich studentów

- Pierwszeństwo i szeroką bramkę otwieramy dla tych potrzebnych specjalności, których absolwentów można pozyskać jako żołnierzy zawodowych - mówił o Legii Akademickiej gen. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Żołnierze Legii Akademickiej w Centrum Szkolenia Łączności i InformatykiŻołnierze „Legii Akademickiej” w Centrum Szkolenia Łączności i InformatykiKpt. K. Baran/CSŁiI

Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej realizuje od 2017 r. program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów "Legia Akademicka". Program ochotniczego szkolenia studentów składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i opracowany został w Sztabie Generalnym WP.

cyberataki haker 1200 free 1200.jpg
"Cyberbepieczeństwo to wyzwanie". Gen. Artur Dębczak o programie "CYBER.MIL z klasą"

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej. Moduł oficerski dla studentów w ramach Legii Akademickiej to nowość wprowadzona decyzją ministra obrony narodowej od tego roku.

Gen. Artur Dębczak stwierdził, że tegoroczna edycja Legii Akademickiej, pomimo obaw związanych z pandemią miała udany przebieg. - Przystąpiło do programu niemal 4300 studentów. Moduł podoficerski skończyło prawie 1800 młodych ludzi. Pomimo trudnych warunków efekty były dobre - powiedział.

Gość audycji wyjaśniał, że Legia Akademicka jest przewidziana dla studentów, celem jest kształcenie przyszłych żołnierzy rezerwy, zarówno stopni szeregowych, podoficerskich, jak i oficerskich. - Te dwa moduły były realizowane przez ostatnie trzy lata, ostatni jest nowością. Zasoby rezerw osobowych, w tym w korpusie oficerów są nam potrzebne. Drugim aspektem modułu oficerskiego jest kształcenie przyszłych oficerów na potrzeby korpusu oficerskiego, ale ukierunkowanego na powołanie jako żołnierze zawodowi - dodał.

Posłuchaj
21:05 _PR24_AAC 2020_12_12-08-35-24.mp3 12.12.2020 gen. Artur Dębczak (Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

- Efektem naszej pracy ma być zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, wojsk operacyjnych, ale wartością dodaną jest powiększenie szeregów Wojsk Obrony Terytorialnej. Trzecim obszarem naszej pracy jest powiększanie rezerw osobowych - mówił o celach Biura do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" gen. Artur Dębczak.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

    * * *

    Audycja: Cafe Armia

    Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

    Gość: gen. Artur Dębczak.

    Data emisji: 12.12.2020

    Godzina emisji: 08.35

    PR24/ka