Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 01.06.2020

Jarosław Mądry, czyli ostatni mohikanin stylu klasycznego w skokach narciarskich

Nasz bohater nazywa się jak wielki książę Rusi Kijowskiej, ale księciem skoków narciarskich nigdy nie został. Jarosław Mądry miał spory talent i był w czołówce polskich skoczków przełomu lat 80. i 90. Wielkich wyników nie osiągnął. Zapamiętany został za to jako ten, który jako ostatni skakał stylem klasycznym. M.in. o tym, ale też o swoim niełatwym życiu opowiedział w rozmowie z Andrzejem Grabowskim z Polskiego Radia.
Posłuchaj
  • Z Jarosławem Mądrym rozmawiał Andrzej Grabowski (Przy Muzyce o Sporcie/Program 1 Polskiego Radia)
Czytaj także

To był 1993 rok. Turniej Czterech Skoczni i konkurs w Innsbrucku. Gdy wszyscy skakali już stylem „V”, Jarosław Mądry narty prowadził równolegle. Uważany jest za ostatniego skoczka latającego stylem klasycznym w konkursach najwyższej rangi. - Nie szła mi ta V-ka. Jasiek Kowal (kolega z reprezentacji – przyp. red.) mówił tak: Jarek, musisz oddać jeszcze z 1000 skoków V-ką.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Koniec zgrupowania polskich skoczków narciarskich w Szczyrku. "Nie zapomnieli jak się skacze"

stoch 1200 f.jpg
Znamy kalendarz Pucharu Świata 2020/21 w skokach. Wisła na początek

 - Gdy skakałem klasycznie, i tak pokonałem wszystkich V-kowiczów – na letnim turnieju tatrzańskim w Strbskim Plesie. To był mój cel. Nie przejmowałem się tym, że skaczę normalnie, prosto. Chodzi o to, że skok zaczyna i kończy się na progu. Tam się wszystko rozgrywa. I chciałem właśnie tam zaskoczyć wszystkich. (...) Bardzo mi się podoba skok klasyczny. Może bym i zaczął skakać V-ką, ale mi nie szło, bo zawsze trochę "chodziłem do środka" i nie mogłem rozłożyć stóp. Jest to związane z tym, że inaczej wychodziłem z progu - wspomina w rozmowie z Polskim Radiem Jarosław Mądry.


Źródło: YouTube/MateuszW1990

W materiale przygotowanym przez Andrzeja Grabowskiego, Jarosław Mądry opowiedział nie tylko o skokach stylem klasycznym, ale też o całej karierze, pracy w USA i walce z ciężką chorobą - stwardnieniem rozsianym. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

rbmk/PR1